Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 544
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Honorowi i zasłużeni dla gminy Świdnica

Sobota, 11 października 2014, 9:59
Aktualizacja: 10:01
Autor: red.
Gmina Świdnica: Honorowi i zasłużeni dla gminy Świdnica
Fot. użyczone
W 96. rocznicę odzyskania Niepodległości wójt gminy Teresa Mazurek odznaczy tytułem Honorowy Obywatel Gminy Świdnica mieszkankę Świdnicy Katarzynę Bajorek oraz tytułem Zasłużony dla Gminy Świdnica 5 mieszkańców gminy. Decyzję o przyznanie tych zaszczytnych wyróżnień podjęli radni, podczas LXII sesji Rady Gminy Świdnica.

W dotychczasowej historii gminy Świdnica, tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świdnica przyznano 16 razy. Po praz pierwszy w 1998 r. dla ówczesnego Kanclerza Niemiec, zasłużonego dla Pojednania Europejskiego Helmuta Kohla. W gronie Honorowych Obywateli Gminy Świdnica znajdują się m.in. Tadeusz Mazowiecki, były premier RP, Śp. Freya von Moltke, Śp. Ks. Prałat Bolesław Kałuża, Maria Skiślewicz, Zygmunt Worsa. Tytuł Honorowy Obywatel Gminy Świdnica nadaje się osobom, które przez swoją działalność w szczególny sposób zasłużyły się dla gminy Świdnica.

W tym roku Rada Gminy Świdnica, przyjmując stosowne uchwały postanowiła uhonorować tytułami:
Honorowy Obywatel Gminy Świdnica – Katarzynę Bajorek, mieszkankę miasta Świdnica, nauczyciela muzyki gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I stopnia im. L. Rózyckiego w Świdnicy.
Zasłużony dla Gminy Świdnica - Jana Pawlicę z Mokrzeszowa, Rozalię Kułakowskią z Mokrzeszowa, Jerzego Banasika z Wiśniowej, Tomasza Michalskiego z Burkatowa oraz Józefę Juszczak z Lutomi Górnej.

- Katarzyna Bajorek z ogromną pasją zaszczepia w dzieciach wrażliwość na drugiego człowieka, muzykę oraz kulturę, zwłaszcza polską. Od ponad 14 lat z sukcesem przygotowuje uczniów do udziału w prestiżowym międzynarodowym konkursie pianistycznym "Concours Musical De France” w podparyskim Saint-Maur-des-Fosses, którego laureatkami są także mieszkanki gminy Świdnica (Barbara Kuś, Natalia Król, Sylwia Prygoń, Angelika Ślęzak).. Z ogromnym zaangażowaniem i pasją promuje gminę Świdnica podczas wydarzeń na terenie gminy, spotkań miast partnerskich Lampertheim (Niemcy), Maldegem (Belgia), czy też historycznych wydarzeń w Krzyżowej – Mszy Świętej Pojednania (12.11.1989) i jubileuszu tego wydarzenia XX lat później (12.11.2009), będąc współodpowiedzialną za opracowanie i wykonanie oprawy muzycznej. Od ponad 33 lat dba o piękno i śpiew podczas każdej liturgii i nabożeństwa w parafii św. Anny w Grodziszczu. Przez ten okres aż 5 pokoleń mieszkańców gminy Świdnica poznało w naszej gminie piękno muzyki organowej i gry na fortepianie – mówiła podczas sesji wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, wnioskodawca nadania tytułu Honorowy Obywatel Gminy Świdnica dla Katarzyny Bajorek.

Tytuł Zasłużony dla Gminy Świdnica nadawany jest na podstawie uchwały Rady Gminy za wybitne zasługi w działalności, kulturalnej, społecznej, gospodarczej, sportowej lub innej, które mają szczególny charakter i prowadzą do rozwoju gminy i rozsławienia jej imienia. Mogą go otrzymać mieszkańcy gminy Świdnica na wniosek władz gminy, organizacji społecznych, politycznych po ocenie Kapituły.

Od roku 2002 na wniosek różnych organizacji i instytucji nadano ogółem 72 tytuły „Zasłużony dla Gminy Świdnica”. Po raz pierwszy tytuł wręczono Cecylii Pączek, długoletniej sołtys wsi Boleścin.
Wręczenie odznaczeń odbędzie się podczas uroczystej akademii organizowanej z okazji 11 Listopada zaplanowanej na dzień 10 listopada 2014 r. o g. 18.00 na świetlicy w Mokrzeszowie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group