Niedziela, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 869
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Marcinowice: Inwestycyjny boom w gminie Marcinowice

Sobota, 11 kwietnia 2015, 10:10
Aktualizacja: 10:41
Autor: red.
Kilka ważnych dla mieszkańców inwestycji trwa w gminie Marcinowice. Rozpoczęła się przebudowa drogi Marcinowice – Zebrzydów, w ramach gwarancji naprawiona zostanie droga Gruszów – Śmiałowice, zaś w planach jest przebudowa drogi w Goli Świdnickiej oraz remont kładki na rzece Czarna Woda w Szczepanowie. Ale to nie wszystkie inwestycje w gminie.

Droga Marcinowice – Zebrzydów
19 marca rozpoczęła się przebudowa drogi powiatowej nr 2879D na odcinku Marcinowice – Zebrzydów. – W ramach przebudowy drogi m.in. zostanie wykonana nowa nawierzchnia jezdni na odcinku od Marcinowic (ul. Kolejowa od skrzyżowania z drogą krajową) do Zebrzydowa – wylicza Ewa Fiedler-Łeńska, kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Marcinowice. – W Marcinowicach i Zebrzydowie zostaną również wykonane nowe chodniki.
Wykonawcą zadania jest firma Bisek – Asfalt Michał Bisek z Kostomłotów, a jego wartość wynosi 1.265.771,32 zł, przy czym połowę kosztów poniesie Urząd Wojewódzki, zaś drugą połowę – gmina Marcinowice.
Inwestycja realizowana jest dzięki funduszom pozyskanym z budżetu państwa w ramach Programu Wieloletniego pn. „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych – etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój”.

Droga Gruszów – Śmiałowice
W ramach naprawy gwarancyjnej poprawiona zostanie także wykonana rok temu nawierzchnia droga Gruszów – Śmiałowice. Jest to droga dojazdowa do gruntów rolnych, wykonana dzięki dotacji celowej z budżetu województwa dolnośląskiego na zadania rekultywacyjne. Niestety, nawierzchnia drogi jest zbyt cienka. – Ta droga jest na środku grubości naleśnika – mówi obrazowo wójt gminy Władysław Gołębiowski. – Istnieje konieczność poprawienia tej drogi przez wykonawcę w ramach naprawy gwarancyjnej.

Rada Gminy chce dofinansować drogę w Goli Świdnickiej
Podczas sesji Rady Gminy 27 marca radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia powiatowi świdnickiemu pomocy finansowej w kwocie 271 tys. zł na budowę drogi powiatowej w Goli Świdnickiej. Droga powiatowa nr 2898D jest w bardzo złym stanie technicznym – niemal zupełnie zniszczona jest nawierzchnia jezdna. Konieczne jest więc wykonanie nowej nawierzchni, a także uregulowanie właściwego odwodnienia oraz modernizacja i przebudowa. Zostanie także zbudowany chodnik z kruszywa. Zadanie będzie prowadzić powiat świdnicki. Całość prac szacowana jest na 1.350.000 zł. Droga ta w 80% finansowana będzie dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Spraw Administracji i Cyfryzacji w ramach promesy, którą otrzymało Starostwo Powiatowe na usuwanie skutków powodzi.

Kładka w Szczepanowie
Most w Szczepanowie wymaga całkowitej przebudowy. Jeśli jednak zostanie wyłączony z użytku, połowa mieszkańców wsi będzie odcięta od świata. W związku z tym gmina Marcinowice postanowiła sięgnąć po uruchomione właśnie fundusze w ramach programu Odnowa Dolnośląskiej Wsi, by od nowa zbudować kładkę i część prowadzącego stamtąd deptaka. Pozytywną decyzję o koniecznych do tego przesunięciach w budżecie podjęli radni na sesji 27 marca.
Na inwestycję potrzebne jest zabezpieczenie w budżecie kwoty 60 tys. zł. Decyzje musiały zapaść szybko, bowiem tylko do 17 kwietnia można składać wnioski do PROW. – Nie zaczniemy remontu mostu w Szczepanowie, jeśli nie będzie tej kładki, ponieważ pół wsi nie będzie mogło dostać się do swoich domów – tłumaczył na sesji wójt Władysław Gołębiowski. – Kładka, której nośność wyniesie do 3,5 tony, posłuży w trakcie przebudowy mostu także jako dojazd samochodami osobowymi.
Podczas sesji długo dyskutowano nad zaproponowanymi przez wójta już na sesji zmianami w budżecie, dzięki którym pozyskano fundusze na tę inwestycję. Ostatecznie radni jednogłośnie podjęli pozytywną decyzję w tej sprawie.
Jeśli wniosek gminy Marcinowice uzyska dofinansowanie z PROW, koszt inwestycji zmniejszy się o ok. 40 proc.

Remont mostu i odbudowa drogi
W ramach otrzymanej przez gminę z Ministerstwa Spraw Administracji i Cyfryzacji promesy z przeznaczeniem na usuwanie skutków powodzi realizowane będą dwie inwestycje. – Pierwsza to remont mostu drogowego nad rzeką Bystrzycą w Śmiałowicach – mówi Ewa Fiedler-Łeńska, kierownik Referatu Infrastruktury Technicznej i Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Marcinowice. – Remont będzie obejmował wymianę belek porzecznych i podłużnych na stalowe, wymianę drewnianej konstrukcji pomostu i nawierzchni, wykonanie stalowych balustrad. Wartość kosztorysowa to ok. 200 tys. zł.
Drugie zadanie to odbudowa drogi gminnej dz. nr 341 w Zebrzydowie na odcinku 130 m. Odbudowa będzie polegać na uzupełnieniu ubytków w podbudowie, odtworzeniu nawierzchni, wykonaniu odwodnienia drogi. – Odtworzenie nawierzchni wraz z poboczami powiązane jest z konieczną jej modernizacją, uzupełniającą o elementy odwodnienia oraz wykonania zdecydowanej lepszej nawierzchni jezdnej, co w przypadku wystąpienia powodzi czy nadmiernych opadów deszczu zapobiegnie i znacznie ograniczy powtórne zniszczenie – tłumaczy Ewa Fiedler-Łeńska.
Wartość zadania to kwota ok. 72 tys. zł. Obecnie prowadzona jest procedura przetargowa, pod koniec kwietnia planujemy podpisać umowy z wykonawcami.

Droga do gruntów rolnych
Dzięki dotacji celowej z budżetu województwa dolnośląskiego na zadania rekultywacyjne już wkrótce realizowana będzie kolejna inwestycja – droga dojazdowa do gruntów rolnych Biała – Szczepanów. – Droga ta jest strategiczna, ponieważ w razie powodzi stanowi drogę ewakuacyjną dla mieszkańców Szczepanowa – podkreśla Ewa Fiedler-Łeńska.
Remontem objęty będzie odcinek 1,45 km, szerokość drogi 3 m. Zakres prac obejmuje wykonanie podbudowy z kruszywa, nawierzchnię asfaltową z 4-centymetrową warstwą wiążącą i 3-centymetrową warstwą ścieralną. Dofinansowanie wynosi ok. 300 tys. zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group