Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 963
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: „Jedni z wielu”

Wtorek, 8 stycznia 2013, 13:45
Aktualizacja: 16:09
Autor: red.
Świebodzice: „Jedni z wielu”
Fot. użyczone
Dzięki współpracy z Fundacją Integracji Społecznej PROM 4 stycznia o godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach odbył się wernisaż wystawy "Romarising – bohaterowie kampanii społecznej w obiektywie Chada Evansa Wayatta". Wystawa, jako element kampanii społecznej "Jedni z wielu", prezentuje w formie fotograficznej sylwetki wielu wyjątkowych Romów.

„Jedni z wielu” to kampania, której celem jest zmiana nastawienia Polaków
do mniejszości romskiej. Romowie często spotykają się z uprzedzeniami lub innymi barierami, które utrudniają im integrację społeczną. „Jedni z wielu”
to Romowie, którym integracja się udała. Ich portrety prezentujemy jako przykład, że jest to możliwe, jeśli społeczności lokalne nie będą negatywnie nastawione.

Cel kampanii społecznej
Romowie w Polsce to mniejszość społeczna, napotykająca problemy związane z integracją. Postrzegana przez innych obywateli przez pryzmat stereotypów, uprzedzeń i strachu. Kampania społeczna „Jedni z wielu” realizowana jest, aby zmienić negatywne postawy i umożliwić Romom z województwa dolnośląskiego pełną integrację społeczną, rozwój zawodowy i harmonijne współżycie ze społecznością lokalną.

Idea kampanii
Siłą nośną kampanii społecznej jest album i wystawy fotografii autorstwa Chada Evansa Wyatta, który swoim obiektywem uwiecznił Romów z całej Polski, piastujących w naszym społeczeństwie poważane funkcje. Bohaterowie jego zdjęć, autentyczne postaci,
są jednocześnie bohaterami kampanii społecznej i reprezentują sobą wartości, które propagujemy działaniami promocyjnymi.

Komunikacja w obrębie kampanii
W warstwie wizualnej przedstawiamy bohaterów kampanii na przyciemnionym, poszarzałym, wyblakłym tle, które symbolizuje uprzedzenia, z jakimi spotyka się codziennie mniejszość romska. W centralnej części projektów graficznych wydobywamy bohaterów – tak jakby wyszli z dotychczasowego, społecznego ukrycia. Pokazujemy metaforyczną drogę od ukrycia do ujawnienia. Od anonimowości do podmiotowości. Od negatywnego postrzegania Romów w społeczeństwie do pozytywnego.

W warstwie kolorystycznej koncepcja oparta jest na kolorze czarnym i odcieniach szarości oraz na kolorze żółtym. Żółć jest kolorem symbolizującym wykluczenie
(stosowana w dziejach do znakowania społecznych, etnicznych i religijnych grup poddawanych wykluczeniu).
• ukrycie → ujawnienie
• anonimowość → podmiotowość
• negatywne → pozytywne
*źródło: www.jednizwielu.pl

Na uroczystym otwarciu wystawy zagościli Bogdan Kożuchowicz - Burmistrz Miasta Świebodzice i Łukasz Kwadrans - Przewodniczący Rady Miasta oraz Piotr Krzyśpiak - asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Lidii Geringer de Oedenberg. Burmistrz Miasta i Przewodniczący Rady Miasta w swoich wystąpieniach w pełni poparli działania takich kampanii społecznych jak „Jedni z wielu”. Wspólnie mamy nadzieję, że takie akcje przełamują bariery nietolerancji.

Piękne fotografie oraz ciekawe charakterystyki prezentowanych osób można podziwiać z Galerii Kominkowej MDK jeszcze do 4 lutego w godzinach pracy Miejskiego Domu Kultury. Serdecznie zapraszamy !

(MDK)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group