Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 952
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Jest promesa na lotnisko

Środa, 30 grudnia 2015, 6:40
Autor: opr.red.
Świebodzice: Jest promesa na lotnisko
Fot. użyczone
To był wymarzony, przedświąteczny prezent dla członków Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach i Gminy Świebodzice. 23 grudnia Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał promesę na lotnisko w Świebodzicach. Promesa to nic innego, jak pozwolenie na założenie lotniska publicznego.

To kolejny, znaczący krok do utworzenia lotniska w Świebodzicach.

- Starania o wydanie promesy trwały kilka lat, sama decyzja środowiskowa trwała aż dwa lata, bo przyrodnicy wnikliwie badali migracje tutejszych ptaków czy siedliska nietoperzy - mówi Grzegorz Glegoła, Prezes TLŚ.

Promesa oznacza, że jeśli tylko lotnisko zostanie wybudowane, będzie mogła być prowadzona działalność lotnicza. Decyzja obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku.

Starania o wybudowanie lotniska gmina Świebodzice, jak i TLŚ, podejmują od kilku lat. Dzięki intensywnym zabiegom burmistrza Bogdana Kożuchowicza oraz wielu osób zaangażowanych w sprawę, obiekt został wpisany do Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku, jest także priorytetowym zadaniem Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Gmina Świebodzice wspólnie z Urzędem Marszałkowskim sfinansowała projekt budowy lotniska.

- Prace nad projektem zakończyły się w końcówce roku, został złożony, wniosek do Wojewody Dolnośląskiego o wydanie pozwolenia na budowę - wylicza burmistrz Bogdan Kożuchowicz. - Dla nikogo chyba nie ma już wątpliwości, że lotnisko w Świebodzicach jest niezbędne dla tej części regionu Polski. Już teraz lądują tu samoloty służące do gaszenia pożarów, rządowe śmigłowce, sanitarki; prowadzona jest intensywna działalność szkoleniowa jeśli chodzi o szybowce i skoki spadochronowe.

Na razie obiekt ma trawiastą nawierzchnię, gmina wybudowała hangar dla szybowców.
W projekcie budowy lotniska jest profesjonalna hala dla samolotów, utwardzone pasy startowe, wieża kontroli lotów i infrastruktura.

Lotnisko żyje niemal przez cały rok, bo loty wykonywane są o każdej porze roku, jeśli tylko pogoda na to pozwala. Tak było chociażby w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group