Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 1195
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Język ojczysty

Piątek, 5 marca 2021, 11:06
Autor: red
Świebodzice: Język ojczysty
Fot. UM Świebodzice
W imieniu Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach przedstawiamy Mieszkańcom, w jaki sposób uczniowie placówki uczcili Dzień Języka Ojczystego.

W poniedziałek obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia tradycyjnie miało się odbyć w naszej szkole dyktando, które zostało przełożone z racji warunków pandemicznych. Nie przeszkodziło nam to jednak w świętowaniu. Obejrzeliśmy „Mistrzowski wykład” profesora Jerzego Bralczyka o współczesnych odmianach języka mówionego, tendencjach, modach w języku publicznym. W sobie właściwy- lapidarny i humorystyczny sposób- ocenił język debaty politycznej, mowę ulicy, dezawuował wszechobecną manipulację językową, analizował wpływ czynników zewnętrznych na sposoby wypowiadania się, a szczególnie nowych technik komunikacyjnych w kontekście skutecznego porozumiewania.

Ważną częścią spotkania było wspomnienie tragicznie zmarłego Jana Lityńskiego- wielkiego człowieka, który zawsze walczył o wolność słowa, a język traktował jako narzędzie do szukania prawdy i porozumienia. To on wymieniany jest przez językoznawców, i nie tylko przez nich, jako polityk posługujący się „skutecznym językiem dialogu”.

Ewa Grochowska przygotowała też prezentację „Kultura języka w hip-hopie” i zapoznała uczniów z utworami OSTR- a- twórcy ambitnego, intelektualnego i oryginalnego językowo rapu oraz Mistrza Mowy Polskiej- rapera Łony, bacznego obserwatora współczesnej polszczyzny, który w swoich erudycyjnych tekstach walczy z upraszczaniem zapisu polskich słów, myleniem frazeologizmów, nagminnymi błędami popełnianymi w mediach.

Natomiast w klasie pierwszej odbył się „Turniej oratorski”- konkurs na najlepszą mowę oskarżycielską i obrończą. Stawka była bardzo wyrównana- pierwszoklasiści zaprezentowali wysoki poziom merytoryczny i kulturę języka. Najlepszymi okazali się: Amelia Byra, Dominika Sielewicz i Hubert Wojtyczka z klasy 1b.

Tego dnia ogłoszono również wyniki eliminacji szkolnych na Mowę Noblowską, które odbyły się w ramach konkursu „Jak dostać nagrodę Nobla”, organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk. „Zadaniem uczniów szkół ponadpodstawowych jest praca wyobraźni, bo trzeba przygotować własną mowę noblowską, tak, jakbyśmy to my mieli wygłosić owo słynne przemówienie przed publicznością w Sztokholmie. Nie stawiamy żadnych ograniczeń w zakresie tematu mowy, zależy nam, by zawierała przekaz, który autor lub autorka uważają za szczególnie ważny” – podkreślają organizatorzy.

Wśród zgłoszonych prac do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowano, zgodnie z regulaminem, pięć prac: Wiktorii Góreckiej z klasy 2cg, Zofii Brzozowiec, Wiktorii Pajor, Wiktorii Wójtowicz z klasy 3a i Natalii Szuchnik z kl.3c. Gratulujemy sukcesu i czekamy na wyniki zmagań konkursowych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group