Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1334
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Jubileusz miasta

Poniedziałek, 4 kwietnia 2022, 15:12
Autor: red
Strzegom: Jubileusz miasta
Fot. UM Strzegom
W niedzielę 3 kwietnia br. w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu odprawiona została uroczysta msza św., która oficjalnie rozpoczęła obchody jubileuszu 780–lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom.

W tym roku Strzegom obchodzi również 10. rocznicę ogłoszenia patronami miasta św. App. Piotra i Pawła oraz 20. rocznicę nadania tytułu Bazyliki Mniejszej kościołowi św. App. Piotra i Pawła.

Mszę św. w intencji wszystkich mieszkańców - transmitowaną na cały świat za pośrednictwem TVP Polonia - celebrował biskup świdnicki Marek Mendyk.

- Serdecznie dziękuję wszystkim grupom społecznym za uczestnictwo w tym pięknym i niepowtarzalnym wydarzeniu. Zapraszam na kolejne imprezy, które odbędą się do końca roku kalendarzowego - podkreśla Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

3 maja to ważna data - nie tylko ze względu na Święto Narodowe 3 Maja. W tym dniu po kilkunastu miesiącach prac modernizacyjnych zostanie udostępniony mieszkańcom strzegomski Fort Gaj. Władze naszego miasta zapraszają wszystkich na "Majówkę" i wiosennego grilla.

W czerwcu (17-19.06) tradycyjnie odbędzie się Święto Granitu Strzegomskiego, czyli największa i najbardziej lubiana impreza plenerowa w naszym mieście. Przed strzegomską publicznością wystąpią m.in.: Smolasty, Roksana Węgiel, Czadoman, Pogwizdani, Dawid Kwiatkowski i Wilki. Ważnym punktem trzydniowej imprezy będzie również bieg "Strzegomska 12", 36. Strzegomska Giełda Minerałów i polsko-czeskie warsztaty kamieniarskie z udziałem młodzieży ze Strzegomia i Horic w ramach projektu "Świat Kamienia".

W tym roku nie tylko nasze miasto obchodzi jubileusz. Swoją okrągłą rocznicę będzie miał również Międzynarodowy Festiwal Folkloru (9-14.08). 30-lecie tej kolorowej i roztańczonej imprezy zwieńczy występ Golec uOrkiestra. To nie koniec atrakcji dla melomanów - w dniach 26-28 sierpnia zorganizowany zostanie festiwal muzyki klasycznej "Strzegom a Cappella". Już teraz zapraszamy nie tylko naszych mieszkańców, ale również gości spoza naszej gminy.

21 sierpnia to data ważna dla rolników. W tym dniu będą oni bowiem świętować zakończenie żniw i prac polowych podczas tradycyjnych dożynek gminnych.

Natomiast 8 października ulicami Strzegomia i drogami gminnymi pobiegną uczestnicy 5. edycji Półmaratonu ARYZTA.
Ostatnim akordem 780-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu będzie bożonarodzeniowe spotkanie mieszkańców Strzegomia (18.12), które zakończy koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Enej w Bazylice Mniejszej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group