Środa, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 1088
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Lubachów: Jubileusz schroniska

Wtorek, 2 lutego 2021, 11:57
Autor: red
Lubachów: Jubileusz schroniska
Fot. Gmina Świdnica
Dokładnie 10 lat temu, 1 lutego 2011 roku swoje podwoje dla turystów otworzyło Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie.

Powstało ono w wyniku prac związanych ze zmianą użytkowania budynku po byłej szkole podstawowej. Na ten cel gmina Świdnica otrzymała 1,76 mln zł. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD). Zarząd Województwa Dolnośląskiego zdecydował o dofinansowaniu inwestycji pn. „Zmiana sposobu użytkowania budynku Szkoły Podstawowej w Lubachowie na Szkolne Schronisko Młodzieżowe” w ramach Działania 6.5 Działania wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową (schroniska).

Od tej pory w schronisku działo się wiele. Przez 10 lat odwiedziło nas ponad 20 tys. gości, udzieliliśmy prawie 51 tys. noclegów. Najczęściej w naszym obiekcie przebywały dzieci i młodzież w ramach ferii, zielonych szkół i wycieczek szkolnych. W ciągu tych lat było ich ponad 600.

Jako placówka oświatowa i zgodnie ze statutem na terenie schroniska realizowano projekty edukacyjne, ekologiczne i wymiany młodzieży na poziomie gminy, województwa i całego kraju. To właśnie w Lubachowie odbywały się muzyczne warsztaty wokalne, podczas ferii zimowych czy słonecznych wakacji.

Schronisko uhonorowano ośmioma wyróżnieniami w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych. Na koncie placówki są wyróżnienia: 1 brązowe, 1 srebrne i 6 złotych. W 2017 roku sami byliśmy organizatorem 57 podsumowania konkursu, gościliśmy wówczas 52 kierowników i dyrektorów schronisk młodzieżowych z całej Polski oraz prezydium Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Na bieżąco współpracujemy z Oddziałem Wałbrzyskim PTSM organizując spotkania i rajdy dla członków Kół PTSM – podkreśla dyrektor obiektu Sebastian Krzywda.

W ciągu 10 lat schroniskiem zarządzały 3 osoby. Pierwszym dyrektorem została Magdalena Urbańska, która przez 5 lat ciężką pracą, uporem i zaangażowaniem sprawiła, że o schronisku było już słychać w całej Polsce. Następnie p.o. dyrektorem została Magdalena Bajor. Od 2016 roku funkcję tę pełni Sebastian Krzywda.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group