Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 946
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Kapsuła Czasu–zamknęliśmy materiały od mieszkańców na 25 lat

Niedziela, 17 grudnia 2017, 13:35
Autor: red
Gmina Żarów: Kapsuła Czasu–zamknęliśmy materiały od mieszkańców na 25 lat
Fot. UM Żarów
Przez ponad miesiąc organizatorzy wydarzenia; Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl przy współpracy z Urzędem Miejskim w Żarowie, za pośrednictwem Skrzynki Poczty Historycznej oraz Biblioteki Publicznej, zbierali listy oraz pliki cyfrowe od mieszkańców gminy Żarów w ramach akcji "Kapsuła czasu – Zamykamy na 25 lat".

Mieszkańcy Żarowa, okolicznych wsi oraz miłośnicy naszego miasta, dostarczyli 48 listów drukowanych-pisanych, które po upływie ćwierć wieku zostaną dostarczone do adresatów. Jeżeli na kopercie nie znajdziemy wyraźnych wskazówek; listy zostaną otworzone i opublikowane w dostępnych wówczas mediach. Poza korespondencją adresowaną do rodziny, przyjaciół, do samych autorów listów, do społeczności żarowskiej - w kapsule czasu znajdują się pliki cyfrowe… Na nośniku pamięci zapisaliśmy przesłane przez artystów oraz uczniów z terenu 58-130 nagrania audio (studyjne realizacje), autorskie filmy poklatkowe, a także zdigitalizowane fotografie pochodzące z rodzinnych albumów oraz zdjęcia ze smartphonów. Podstawą kapsuły są materiały (historie dźwiękowe nagrane przez 10 zaproszonych narratorów, edukacyjne foto-slajdery oraz fotorelacja z całego przedsięwzięcia) stworzone w ramach projektu "Opowiadania o mieście", który realizowany był od lipca do grudnia 2017 roku, w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Tomasz Nycz.

Wszystkie pozyskane materiały zostały zabezpieczone oraz umieszczone w samym sercu rdzenia kapsuły (zbudowanego z części ufundowanych przez Zakład Metalowy Pana Wiesława Kądziołka), która znajduje się przy ul. Dworcowej 2 (tuż przy deptaku prowadzącym na żarowskie targowisko). Instalacja została ufundowana i wykonana przez zespół Pana Arkadiusza Brońskiego z firmy ogólnobudowlanej Tadeusza Brońskiego z 104 cegieł klinkierowych umieszczonych na izolowanym podłożu. Profesjonalny cokół na samym jego szczycie posiada ceramiczną płytę stworzoną przez firmę Colorobbia (Alessandro Catani - dyrektor generalny) z Żarowa, zawierającą informację o czasie otwarcia kapsuły - będzie to odległa data: 8 grudnia 2042 roku!

Instalacja w centrum miasta, będzie spełniać przez 25 lat funkcję miejsca pamięci - poza kapsułą, na poszczególnych cegłówkach będziemy sukcesywnie umieszczać tabliczki z datami ważnych dla Gminy Żarów jubileuszów, uroczystości, wydarzeń…, a wszystko to wpłynie na budowanie świadomości społeczności lokalnej o najbliższym otoczeniu. O szczegółach będziemy informować na bieżąco na Naszych stronach internetowych!

Jesteśmy bardzo dumni, że udało się stworzyć kapsułę czasu, która przez ćwierć wieku będzie skrywać wspomnienia, listy, zdjęcia i twórczość mieszkańców Gminy Żarów. Życzymy sobie, aby po upływie 9131 dni wszystkie zdeponowane materiały dotarły do adresatów, a pozostałe dokumenty ujrzały światło dzienne. Takie zadanie mają osoby, które otworzą kapsułę czasu, kimkolwiek oni będą!

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w oddolnym przedsięwzięciu, dzięki Wam udało się stworzyć coś, co poruszy miasto za 25 lat: Fundacja Inicjatywa B, Stowarzyszenie Labiryntarium.pl, Urząd Miasta i Gminy Żarów (Burmistrz Miasta i Gminy Żarów Leszek Michalak oraz Piotr Neczaj), Agencja Reklamowa Geospace, Firma ogólnobudowlana Tadeusza Brońskiego, Firma Colorobbia z dużym wkładem Jakuba Błaszczyka, Puruno.com (Mateusz Cudo), Agencja interaktywna iGutek.pl (Grzegorz Lewicki) to instytucje i osoby dzięki którym powstała kapsuła czasu, dla potomnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group