Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 655
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Każdy inny – wszyscy równi

Poniedziałek, 8 maja 2017, 17:30
Autor: red
Świebodzice: Każdy inny – wszyscy równi
Fot. UM Świebodzice
Akceptacja, tolerancja, integracja – to hasła, które towarzyszyły obchodom I Świebodzickiego Dniu Akceptacji i Zrozumienia „Pod wspólnych dachem nieba”.

W barwnym i rozśpiewanym pochodzie uczestnicy marszu – niepełnosprawni i zdrowi - przeszli do Miejskiego Domu Kultury by tam wspólnie bawić się, poznawać, przełamywać bariery i uprzedzenia. Wszystko odbyło się w Świebodzicach w piątek, 5 maja, w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Wydarzenie to inicjatywa Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach, które zaprosiło do uczestnictwa wszystkie placówki i instytucje, zajmujące się osobami z różnego rodzaju niepełno sprawnościami, zarówno fizycznymi, jak i intelektualnymi; a także uczniów i przedszkolaków ze świebodzickich szkół i przedszkoli. Imprezę objął Honorowym Patronatem Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz.

Spotkanie rozpoczęła msza święta w kościele pw. Św. Piotra i Pawła, odprawiona przez księdza dziekana Józefa Siemasza oraz proboszcza parafii ks. Jana Mrowcę.

Następnie kolorowy i rozśpiewany korowód przeszedł ulicami miasta wzbudzając spore zainteresowanie. Szczególnie charakterystyczna, niebieska płachta, którą nieśli nad głowami osób na wózkach uczniowie Gimnazjum nr 2 – był to symboliczny” wspólny dach nieba”, jednoczący i integrujący wszystkich uczestników pochodu.

W Miejskim Domu Kultury odbyła się główna część wydarzenia- występy artystyczne a także gry i zabawy integracyjne.
- Jesteśmy tu po to, by przełamywać uprzedzenia, poznawać się, akceptować swoją inność – mówiła koordynująca wydarzenie Małgorzata Nosal, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych.

- Wierzę, że taki dzień akceptacji i integracji w Świebodzicach trwa cały rok – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz.
W wydarzeniu wzięli udział: burmistrz Bogdan Kożuchowicz, Wiceprzewodniczący RM Jan Klepiec, radna Zofia Marek, dyrektorzy świebodzickich szkół i przedszkoli, dzieci z Domu Pomocy Społecznej wraz z siostrą dyrektor, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Świebodzicach, członkowie organizacji i stowarzyszeń, zajmujących się wsparciem osób niepełnosprawnych i wiele innych osób.

W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni Tańca Wałbrzych, uczniowie ZSZ oraz żeński chórek, złożony z nauczycieli Zespołu Szkół a także emerytowanych pedagogów i członków Stowarzyszenia „Senior=Aktywny Obywatel”.

Był to wyjątkowy dzień, pełen serdeczności, optymizmu i wzajemnej życzliwości, serdecznie gratulujemy organizatorom i wszystkim uczestnikom. Wydarzenie będzie się odbywać w naszym mieście cyklicznie.

Marsz odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Bogdana Kożuchowicza. W rozpoczęciu wziął udział Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Klepiec.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group