Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 981
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Kolejne budynki odzyskują blask

Piątek, 25 kwietnia 2014, 12:53
Aktualizacja: 12:56
Autor: red.
Żarów: Kolejne budynki odzyskują blask
Fot. UM Żarów
Żarowskie kamienice znów zyskały nowy wygląd. Niektóre z nich mają wykonaną nową elewację, wyremontowane dachy i klatki schodowe, a jeszcze inne wymienione wadliwe instalacje. Duża w tym zasługa również samych mieszkańców, którzy przy wsparciu finansowym gminy Żarów chcą odnawiać swoje zabytkowe budynki.

- Nasz budynek posiadał elewację w bardzo złym stanie technicznym. Wspólnie z mieszkańcami zdecydowaliśmy się sięgnąć po kredyt i zadbać o wygląd naszej kamienicy. Teraz prawie cały kompleks handlowy, który znajduje się na tym odcinku ulicy nie straszy już swoim wyglądem. Remontu wymagał również dach, który był zaniedbany i zniszczony oraz cała klatka schodowa. Prace pochłonęły ponad 95 tysięcy złotych, ale jako wspólnota zgromadziliśmy wcześniej część środków finansowych na takie cele. Zachęcam inne wspólnoty mieszkaniowe, aby decydować się na takie inwestycje. Dbajmy o to, co wspólne i nasze - mówi Weronika Przewoźna, mieszkanka wyremontowanego budynku przy ulicy Armii Krajowej 47 w Żarowie.

Swoje budynki wspólnie odnawiają również mieszkańcy wsi. Są zaangażowani w załatwianiu różnych formalności, ale jak sami przyznają, na taki efekt warto nawet długo poczekać. - Skończyły się problemy z przeciekającymi dachami. Za ponad 200 tysięcy złotych, wspólnym wysiłkiem i przy pomocy finansowej gminy Żarów nasz budynek ma wyremontowane dachy. Ponadto, w ramach tej inwestycji dwa budynki zostały całkowicie rozebrane, przydomowe podwórko zyskało nowy wygląd i postawionych zostało pięć nowych komórek gospodarczych. W planach mamy jeszcze wykonanie elewacji - podkreśla Zbigniew Jamka, mieszkaniec budynku przy ulicy Wrocławskiej w Łażanach.

Przykładów na wspólne inwestowanie w poprawę i odnowę budynków wspólnot mieszkaniowych jest coraz więcej. Mieszkańcy coraz chętniej deklarują swój wkład w realizację takich zadań. Ma to wpływ nie tylko na sam wygląd budynków ich zamieszkania, ale przede wszystkim wizerunek całego miasta. - Szesnaście budynków wspólnot mieszkaniowych oraz jeden budynek gminny, dzięki projektowi rewitalizacji miasta wyglądają jak nowe. Na to zadanie, które współfinansowane zostało z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 519 071, 98 tysięcy złotych, w minionym roku gmina przeznaczyła ponad 800 tysięcy złotych. Kolejne, dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców i pomocy finansowej ze strony gminy są wciąż odnawiane. To dobry przykład na to, że wspólnie można więcej osiągnąć. Będziemy zawsze wspierać takie inicjatywy. A tych jest coraz więcej na terenie gminy Żarów - zaznacza Marek Maruszewski z Referatu Gospodarki Lokalowej Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Nowe elewacje, docieplenia budynków i remonty dachów to dopiero początek wspólnych inwestycji. W planach jest jeszcze wiele innych projektów, które sukcesywnie będą realizowane. - Nasz budynek również zyskał nowy wygląd. Wykonana została nowa elewacja, która zmieniła wygląd zewnętrzny budynku. Prace remontowe zamknęły się w kwocie 170 tysięcy złotych - przyznaje Bogdan Ślązak, mieszkaniec budynku przy ul. Rybackiej 2 w Żarowie.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group