Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 494
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Kolejne pieniądze dla Dobromierza

Poniedziałek, 19 maja 2014, 8:06
Autor: red.
Dobromierz: Kolejne pieniądze dla Dobromierza
Fot. UG Dobromierz
Gmina Dobromierz znalazła się wśród gmin, które otrzymały dofinansowanie w ramach Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej. Kwota 100 tys. złotych zostanie przeznaczona na przygotowanie infrastruktury technicznej pod budowę domów jednorodzinnych na działkach położonych nad zalewem w Dobromierzu.

Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej jest inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Jest to pomoc kierowana do jednostek samorządu terytorialnego, które osiągnęły dochody ogółem budżetu w przeliczeniu na jednego mieszkańca, w wysokości poniżej 80% średniej dla Województwa Dolnośląskiego, są zagrożone procesem pogłębiania różnic w obrębie województwa oraz znajdują się w sytuacji, która nie pozwala na zainicjowanie procesu rozwoju bez wsparcia z zewnątrz.

W pozyskanie tej dotacji bardzo mocno zaangażowała się poseł Monika Wielichowska, która w swojej pracy parlamentarnej aktywnie wspiera gminę.

We wtorek 13 maja 2014 r. w dobromierskim ratuszu, z inicjatywy wójta Jerzego Ulbina odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli: członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego dr Jerzy Tutaj, poseł na Sejm RP Monika Wielichowska, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Emilian Bera, przewodnicząca Rady Gminy Danuta Świerk, wiceprzewodniczący Rady Gminy Leszek Sokalski, przewodnicząca Komisji Socjalnej Agata Ślęzak i pracownicy Urzędu Gminy.
Marszałek Jerzy Tutaj poinformował, że Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznał Gminie Dobromierz kwotę 100 tys. zł w ramach Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej.

Obecna na spotkaniu poseł Monika Wielichowska stwierdziła, że Gmina Dobromierz na czele z wójtem Jerzym Ulbinem efektywnie pozyskuje środki zewnętrzne, dzięki którym wykonuje wiele inwestycji. Cieszy fakt, że kolejna dotacja trafi do Dobromierza, tym bardziej, że jest to szansa na rozwój tej malowniczo położonej gminy.

Realizujemy strategię rozwoju Województwa Dolnośląskiego, w której zapisaliśmy, że południe Dolnego Śląska to ważny obszar, w który powinniśmy kierować strumienie środków finansowych - i tak się dzieje. Przykładem jest Dolnośląski Fundusz Pomocy Rozwojowej, w ramach którego przyznaliśmy środki dla Dobromierza w wysokości 100 tys. złotych. Są to kolejne pieniądze dla Dobromierza, które przekazujemy z Urzędu Marszałkowskiego i mogę z całą stanowczością powiedzieć, że na pewno nie ostatnie, które Gmina Dobromierz otrzyma - powiedział dr Jerzy Tutaj. Dodał również, że gmina należąca do struktur Aglomeracji Wałbrzyskiej, ma szansę pozyskać duże środki na gospodarkę wodno-ściekową. Podziękował poseł Monice Wielichowskiej i wójtowi Jerzemu Ulbinowi za podejmowane działania w zakresie wykorzystania możliwości dobromierskiego zbiornika oraz za liczne zabiegi pod kątem skierowania do gminy środków zewnętrznych. Zwrócił również uwagę na dogodne położenie komunikacyjne gminy i jej atrakcyjność dla inwestorów.

Wójt Jerzy Ulbin przekazał na ręce marszałka Jerzego Tutaja podziękowania za dostrzeżenie potrzeb Dobromierza i potencjału gminy. Pozyskana dotacja umożliwi uzbrojenie działek pod budownictwo jednorodzinne. Gmina posiada kompletną i aktualną dokumentację projektową wraz z pozwoleniami na budowę obejmującą: makroniwelację, sieć kanalizacji deszczowej, sieć kanalizacji sanitarnej, sieć wodociągową, usunięcie kolizji z siecią 20 kV oraz drogi i chodniki.

Jak zaznaczył przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Emilian Bera - przyznane gminie pieniądze pochodzą z budżetu województwa i są to kolejne środki, które w ostatnim czasie otrzymała Gmina Dobromierz. Przypomniał też o dotacjach na remont dróg gminnych i dotacji na remont świetlicy wiejskiej w Gniewkowie.

W dalszej części spotkania rozmawiano o środkach na termomodernizację szkół oraz o budowie korytarzy transportowych, które powstaną na terenach o dużym nasileniu transportu ciężkiego, również i w Gminie Dobromierz, co niewątpliwie usprawni komunikację i wpłynie na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

(UG Dobromierz)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group