Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 883
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kolejne zabytkowe kamienice odzyskają swój blask

Piątek, 13 lipca 2018, 7:08
Aktualizacja: 12:09
Autor: red
Świdnica: Kolejne zabytkowe kamienice odzyskają swój blask
Fot. UM Świdnica
Pierwsze rusztowania ustawione przy elewacjach zabytkowych kamienic w Świdnicy oznaczają rozpoczęcie kolejnej edycji miejskiego programu dotacji na remonty obiektów zabytkowych. W tym roku na ten cel przeznaczono już ponad 2,6 miliona złotych, co pozwoli na realizację 24 z 84 złożonych wniosków.

Po 3 latach od momentu znacznego zwiększenia środków z budżetu na program dotacji na remonty obiektów zabytkowych, można jasno stwierdzić, że przyniósł on zamierzony efekt. Wystarczy przespacerować się przez zabytkowe centrum Świdnicy, aby gołym okiem zauważyć dziesiątki odremontowanych elewacji kamienic i dachów. Cieszą one swoim pięknem i detalami mieszkańców, a turystów wprawiają w zachwyt. Program dotacji w dalszym ciągu będzie realizowany i to z jeszcze większym nakładem finansowym. Propozycja prezydent miasta, aby w tym roku zwiększyć pulę środków przeznaczonych na realizację wspomnianego programu o kolejne 317 tys. zł., spotkał się z aprobatą radnych Rady Miejskiej, którzy poparli w głosowaniu inicjatywę podczas ostatniej sesji. Dzięki temu elewacje takich budynków jak Rynek 22, Bohaterów Getta 18, Marii Konopnickiej 18-18A, Westerplatte 54 i Kolejowej 18 zyskają nowe oblicze.
- Nasz program dotacji pokazuje jak spore zapotrzebowanie jest wśród zarządców wspólnot mieszkaniowych i ich mieszkańców na realizację kosztownych inwestycji związanych z remontami zabytkowych kamienic, których w Świdnicy nie brakuje. My dajemy im szansę na wykonanie tych pomysłów i mobilizujemy do działania. To dzięki współpracy z mieszkańcami miasto zmienia się na lepsze – mówi Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Miasta Świdnica.

Nakłady finansowe z budżetu miasta na dofinansowanie prac remontowych i konserwatorskich obiektów zabytkowych rosną z roku na rok. W ubiegłym roku na ten cel przeznaczono ponad 1,4 mln. zł. w tym osiągnięta zostanie imponującą kwota 2 656 000 złotych. Pozwoli to na realizację 24 z 84 wniosków jakie wpłynęły do Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Będą to m.in. kamienice przy ulicach: Franciszkańska 1, Westerplatte 39, Grodzkiej 4, Księcia Bolka Świdnickiego 15 i 22, pl. Grunwaldzkim 4 czy Kotlarskiej 3 i 5.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group