Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 993
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Kolejny sprzęt strażacki dla jednostek OSP

Wtorek, 8 maja 2018, 15:06
Autor: red
Gmina Żarów: Kolejny sprzęt strażacki dla jednostek OSP
Fot. UM Żarów
Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej funkcjonujące na terenie gminy Żarów zostaną wyposażone w kolejny nowy sprzęt strażacki, który pozwoli ratować życie. Wniosek gminy Żarów został pozytywnie rozpatrzony i uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszu Sprawiedliwości w wysokości 43 164,00 złotych.

Środki finansowe zostaną przekazane na zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczo-medycznego. Podpisaną umowę na ręce burmistrza Leszka Michalaka kilka dni temu przekazał Mikołaj Pawlak dyrektor Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich.
- Strażacy zazwyczaj jako piersi są na miejscu wypadku. Dlatego w tym roku za zgodą Ministra Sprawiedliwości uznaliśmy, że największym zadaniem na ten rok, spośród wielu innych, będzie doposażenie jednostek OSP w specjalistyczne sprzęty. Na województwo dolnośląskie przeznaczone było 6 milionów złotych do rozdysponowania, wpłynęło ponad 15 wniosków, dlatego pieniądze zostały podzielone pomiędzy gminy ubiegające się o dofinansowania - mówił Mikołaj Pawlak z Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich.

Wśród sprzętu, który zasili gminne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w naszej gminie będą defibrylatory i zestawy PSP R1 z deską ortopedyczną i szynami Kramera, które podniosą skuteczność prowadzenia działań ratowniczych, a także poprawią gotowość bojową żarowskich jednostek. Dofinansowanie w wysokości 99 procent na zakup sprzętów zostało przyznane na realizację programu "Wsparcie i rozwój systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacja przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem". Środki własne po stronie gminy Żarów to jedynie 1 procent wartości tej inwestycji: 436 złotych.
- Strażacy to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających zawodów. Ratują zdrowie i życie, walczą z ogniem, pomagają w wielu innych sytuacjach. Straż Pożarna jest wzywana do wypadków i kolizji, do usuwania powalonych na drogę drzew, do wyważania, drzwi gdy zachodzi podejrzenie, że w domu lub mieszkaniu ktoś zasłabł oraz do pomocy przy podtopieniach i zalaniach. Z tego względu ważne jest, aby strażacy mogli w swojej służbie wykorzystywać nowoczesny i niezawodny sprzęt. A bezpieczeństwo mieszkańców to podstawa, dlatego od kilku lat systematycznie, przy współudziale pozyskanych środków finansowych oraz własnych z budżetu naszej gminy, wyposażamy jednostki w nowoczesny sprzęt - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Strażacy ochotnicy niejednokrotnie na miejscu zdarzenia pojawiają się jako pierwsi. Bez odpowiedniego sprzętu nie mogą podjąć działań związanych z udzieleniem pierwszej pomocy ofiarom zdarzenia.

Nowoczesny sprzęt strażacki ma trafić do jednostek OSP do końca czerwca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group