Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 968
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: „Koniec Rosji” – dolnośląska premiera w Świdnicy

Środa, 30 listopada 2011, 8:22
Aktualizacja: 8:24
Autor: red
Świdnica: „Koniec Rosji” – dolnośląska premiera w Świdnicy
Fot. użyczone
Film „Koniec Rosji” w reżyserii Michała Marczaka należy do najchętniej nagradzanych na branżowych festiwalach polskich dokumentów ostatnich lat.

Zdobył nagrody w Perm, Nyon na „Hot Docs” w Toronto, a także główne laury w Zagrzebiu i w Jihlavie. Do tej pory „Koniec Rosji” nie był prezentowany we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, do premiery dolnośląskiej dojdzie w ramach pokazów specjalnych festiwalu „Okiem Młodych” 7 grudnia w Świdnicy.

-W polskich filmach o Rosji zawsze pojawia się tło polityczne. Miałem tego dość. Postanowiłem, że nakręcę film przede wszystkim o ludziach – mówił Michał Marczak w rozmowie z dziennikarzem radiowej „Trójki”. Być może w tym podejściu należy upatrywać przyczyn międzynarodowego sukcesu filmu? Na pewno debiutancki pełny metraż pozwolił spektakularnie rozpocząć karierę reżyserowi. Deszcz nagród spadł na film, ale także na samego twórcę, który został wybrany „Talentem Trójki 2010/2011” w kategorii Film. Marczak, mający za sobą studia reżyserskie w Kalifornii, na ASP w Poznaniu i kurs dokumentalny w szkole Wajdy, należy do tej grupy filmowców, która zamierza się koncentrować na dokumentalistyce. Już pracuje nad kolejnym pełnym metrażem. Chce opowiedzieć o grupie neohipisów, działających w Berlinie oraz w Ameryce Południowej.

„Koniec Rosji” to historia 19-letniego rekruta Aleksieja, który przylatuje do oddalonej od cywilizacji małej strażnicy na północnych rubieżach Rosji, aby tam odbyć służbę wojskową. To jeden z niewielu posterunków granicznych strzegących olbrzymich, nie zamieszkałych połaci państwa rosyjskiego nad Oceanem Arktycznym. W placówce stacjonuje sześciu żołnierzy, przebywających w miejscu odosobnienia już sporo czasu, co nie mogło pozostać bez wpływu na ich osobowości.

Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja z udziałem m.in. dziennikarza i dyrektora programowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” Lecha Molińskiego, oraz krytyka filmowego Adama Kruka. Rozmowa dotyczyć będzie kina dokumentalnego, jego istoty, tego, co będziemy nazywać dokumentem, a gdzie jest już granica, za którą nie sposób mówić o „twórczej interpretacji rzeczywistości” w ramach przyjętych definicji dokumentu. „Koniec Rosji”, ze względu na specyficzną metodę pracy reżysera, wydaje się doskonałym tytułem do tego typu rozważań.

Organizatorami pokazów specjalnych „Okiem Młodych” są Fundacja Visionica, Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie „Spring'04”, a partnerem firma Texel.

Co: „Koniec Rosji”, reż. Michał Marczak
Gdzie: Świdnicki Ośrodek Kultury, sala Teatralna, Rynek 43
Kiedy: 7 grudnia, godz. 18.00
Za ile: 2 PLN

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group