Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 841
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Konieczne zmiany w budowie Centrum Przesiadkowego

Czwartek, 19 września 2013, 10:54
Aktualizacja: 11:01
Autor: red.
Świdnica: Konieczne zmiany w budowie Centrum Przesiadkowego
Fot. UM Świdnica
Od 2010 roku w Świdnicy realizowany jest projekt pn. „Budowa Centrum Przesiadkowego przy ul. Dworcowej i Kolejowej” współfinansowany ze środków unijnych. Całość projektu powinna zakończyć się do września 2014 roku.

Dotychczas w ramach poszczególnych etapów zaawansowanie prac przedstawia się następująco:

I etap – przebudowa i rewaloryzacja budynku dworca kolejowego (część 1) i ul. Dworcowej (część 2):
Po zakończeniu rewitalizacji budynku dworca kolejowego, od lipca br. prowadzone są prace przy przebudowie placu przed budynkiem, remontowane jest istniejące, zabytkowe ogrodzenie oraz budowany jest ogródek przy restauracji dworcowej.

II etap – budowa dworca autobusowego:
Kontynuowane są rozpoczęte wiosną roboty budowlane na odcinku ul. Kolejowej. Podczas montażu studzienek kanalizacji deszczowej odkryto stare grobowce z fragmentami szczątków ludzkich. Zgodnie z obowiązującymi procedurami konieczne było przerwanie wykonywanych prac w rejonie znaleziska, zabezpieczenie terenu oraz podjęcie prac archeologicznych. Po zakończeniu badań ratunkowych zleconych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, 6 września br. wznowiono przerwane prace. Roboty na realizowanym obecnie odcinku ul. Kolejowej zakończone zostaną do końca bieżącego roku. W ramach tego etapu kontynuowane są również prace drogowe i kubaturowe na terenie przeznaczonym na Dworzec Autobusowy.

III etap – budowa przejścia podziemnego pod torami kolejowymi:
W ramach tego etapu przewidziany być remont istniejącej części tunelu podziemnego oraz budowa nowego odcinka. Jednak ze względu na stan techniczny konstrukcji istniejącej części tunelu, który był gorszy niż wcześniej zakładano, wykonanie robót remontowych nie gwarantowałoby bezpieczeństwa jej użytkowania. W związku z tym odstąpiono od remontu i konstrukcja zostanie zmieniona na nową, wykonaną w technologii spójnej z konstrukcją nowobudowanej części tunelu. Gmina Świdnica wystąpiła do Zarządu PKP, właściciela działek na których budowany jest tunel, o wyrażenie zgody na powyższe zmiany w budowie przejścia podziemnego. Zleciła również opracowanie projektu zamiennego w zakresie konstrukcji oraz pozostałych branż. Ponadto 6 września br. na ręce Wojewody Dolnośląskiego, złożony został Wniosek o zmianę pozwolenia na budowę dla Etapu III. W związku z powyższym, ustalone wcześniej dla tego etapu terminy ulegną zmianie, a ustalenie dalszych szczegółów możliwe będzie dopiero po uzyskaniu zmienionego pozwolenia.

Docelowo Centrum Przesiadkowe w Świdnicy będzie umożliwiać dogodną zmianę środka transportu dla podróżnych, dzięki wyposażeniu w niezbędną dla ich obsługi infrastrukturę. Służyć ma zarówno mieszkańcom Świdnicy oraz Dolnego Śląska. Doskonale zespoi połączenia kolejowe, autobusowe oraz realizowane przez prywatnych przewoźników. Według szacunków z Centrum Przesiadkowego w Świdnicy może korzystać nawet 460 tysięcy osób rocznie. Wartość projektu to ponad 21 mln zł, z czego dofinansowanie pochodzące ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego sięga prawie 14 mln zł.

(UM Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group