Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 549
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Konsultacje trwają

Sobota, 25 września 2021, 13:54
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Konsultacje trwają
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Linia dużych prędkości na Dolnym Śląsku – trwają konsultacje społeczne. Za nami spotkanie w Jaworzynie Śląskiej.

To będzie ponad 60-kilometrowy odcinek łączący Żarów ze Świdnicą, Wałbrzychem i Lubawką na granicy polsko-czeskiej. Na terenie gminy Jaworzyna Śląska nowa linia kolejowa ma przebiegać przez Piotrowice Świdnickie, Nowice i Bolesławice. Obecnie trwają prace nad opracowaniem studium wykonalności. Za nami spotkanie konsultacyjne, na które zaprosiła odpowiedzialna za opracowanie studium firma BFF Sp. z o.o. oraz inwestor – Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.

Spotkanie odbyło się w czwartek 22 września w hali widowiskowo-sportowej. Przedstawiciele wykonawcy oraz inwestora przedstawili główne założenia inwestycji oraz harmonogram planowanych prac.

W skład kolejowej inwestycji wejdą linie nr 267 i 268: Żarów–Świdnica–Wałbrzych–granica państwa. Cała ta kolejowa trasa to swoisty kręgosłup systemu kolejowego CPK. Będzie łączyła południowo-zachodnią Polskę z jej centrum, dzięki czemu skutecznie przysłuży się do walki z wykluczeniem komunikacyjnym w tej części kraju. Nowa linia kolejowa ma przebiegać przez teren naszej gminy – konkretnie przez sołectwa Piotrowice Świdnickie, Nowice, Bolesławice.

Na przygotowanie studium wykonawca ma rok. Całkowita realizacja i rozliczenie umowy może potrwać dłużej, ponieważ w zakres przedmiotu zamówienia wchodzą także m.in. dokumentacja geologiczna i mapy do celów projektowych. Celem studium wykonalności jest m.in. wskazanie rekomendowanego przebiegu linii kolejowej.

Obecnie trwają konsultacje społeczne w gminach objętych inwestycją. Po zebraniu wszystkich informacji i uwzględnieniu uwarunkowań projektowych na przełomie marca i kwietnia planowane są kolejne konsultacje, podczas których zostaną zaprezentowane 3 możliwe warianty przebiegu linii.

Po kolejnej analizie we wrześniu 2022 r. zostanie przedstawiony jeden wariant inwestorski i poddany decyzji środowiskowej. Pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 r. Odcinek zostanie uruchomiony jednocześnie z lotniskiem.

Jak informuje CPK, dzięki inwestycji skróci się czas przejazdu z Wałbrzycha: do Wrocławia do 40 min (dziś jedziemy ok. godziny), a do Warszawy – po wybudowaniu całej trasy – do 2 godz. 35 min, czyli ponad dwa razy krócej niż obecnie. Świdnica uzyska bezpośrednie połączenia dalekobieżne z czasem dojazdu do Warszawy w 2 godz. 25 min.

Program inwestycji kolejowych CPK #KolejNaPolske oznacza budowę na terenie województwa dolnośląskiego ok. 119 km nowych linii kolejowych i modernizację ok. 126 km tych istniejących. W zasięgu transportu kolejowego znajdzie się wtedy ok. 2,3 mln mieszkańców województwa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group