Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 650
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Kredyt na aquapark i zmiany w budżecie przeszły [aktualizacja]

Piątek, 18 marca 2011, 16:30
Aktualizacja: Sobota, 19 marca 2011, 7:49
Autor: KO
Świdnica: Kredyt na aquapark i zmiany w budżecie przeszły [aktualizacja]
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Szósta sesja świdnickich rajców zakończona. Trzynastoma głosami „za” i dziewięcioma „przeciw” przy jednym wstrzymującym się rada podjęła uchwałę w sprawie udzielenia poręczenia kredytu spółce Inwestycje Świdnickie Sp. z o.o. z siedzibą w Świdnicy na realizację zadania pod nazwą „Budowa Parku Wodnego w Świdnicy”. Identycznie zagłosowano w sprawie Zaułka Świętokrzyskiego.

Na wstępie rozpoczętych o godz. 11. obrad prezydent zawnioskował o uzupełnienie porządku obrad o wprowadzenie projektu autopoprawki do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Świdnicy na lata 2011 – 2022 r. Radni przyjęli wniosek, podobnie jak wniosek o zdjęcie z porządku uchwały nr „zmieniającej uchwałę w sprawie taryfy opłat za usługi przewozowe transportu zbiorowego świadczone przez Gminę Miasto Świdnica”.

Porządek obrad zawiera więc uchwały:
* w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż gruntu działek położonych przy ulicy Walerego Wróblewskiego i Dębowej w Świdnicy;
* w sprawie przeznaczenia do sprzedaży gruntu położonego przy ul. Zamenhofa w Świdnicy;
* sprawie planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2011 rok;
* sprawie wyrażenia zgody na zbycie dwóch garaży położonych w Świdnicy przy ulicy Saperów i ulicy gen. Mariana Langiewicza;
* zmieniająca uchwałę w sprawie nadania Statutu Żłobkowi Miejskiemu Nr 1 w Świdnicy;
* w sprawie wyrażenia zgody na zamianę gruntów w rejonie ulicy Kliczkowskiej;
* w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie pomocy finansowej w formie dotacji celowej Województwu Dolnośląskiemu, z przeznaczeniem na realizację zadania pn. „Jabłoniec - Zawiszów odbudowa i modernizacja koryta potoku gm. Świdnica i Jaworzyna Śl.”;
* zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia „Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność społecznie użyteczną na 2011 rok”;
* w sprawie udzielenia poręczenia kredytu spółce Inwestycje Świdnickie Sp. z o.o.
z siedzibą w Świdnicy na realizację zadania pod nazwą „Budowa Parku Wodnego
w Świdnicy”;
* w sprawie zmiany budżetu;
* autopoprawka do projektu uchwały nr VI/12 zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Świdnicy na lata 2011 – 2022 r.

Rada udzieliła poręczenia kredytu spółce Inwestycje Świdnickie w kwicie 84 mln zł na lata 2011-2031. Według zapisów uchwały spłata ewentualnych zobowiązań z tytułu niniejszego poręczenia będzie następowała z dochodów własnych budżetu miasta Świdnicy.

Udzielane poręczenie ma na celu zabezpieczenie kredytu zaciąganego przez spółkę Inwestycje Świdnickie na realizację zadania pn. „Budowa Parku Wodnego w Świdnicy”. Zakłada się, iż poręczenie zostanie udzielone na okres 20 lat do 2031 r., do maksymalnej wysokości 84 mln zł (50 mln zł maksymalna szacowana wartość inwestycji, 34 mln zł to maksymalny szacowany koszt kredytu). Poręczenie w takiej wysokości będzie obejmowało zarówno raty kapitałowe, jak i odsetki od kredytu udzielonego spółce.

Aktualizacja

Kolejnym ważnym punktem sesji była zmiana budżetu. Tu najistotniejszą sprawą była zmiana w gospodarce gruntami i nieruchomościami. Radni zwiększyli wpłaty z tytułu odpłatnego nabycia prawa własności oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości o 900 tys. zł z tytułu przewidywanych dochodów ze zbycia gruntu przy ul. Świętokrzyskiej. Po wykonaniu prawa odkupu gruntu przy ul. Świętokrzyskiej, teren ten zostanie przeznaczony do zbycia w drodze przetargu. Przewiduje się uzyskanie dochodu co najmniej równego cenie odkupu.

W przypadku obu uchwał – o kredycie na aquapark oraz o zmianie budżetu – zarządzono głosowanie imienne. Radni w tych dwóch kwestiach zagłosowali tak samo. „Za” głosowali wszyscy radni Platformy Obywatelskiej oraz poza Michałem Kuligiem (który się wstrzymał) wszyscy radni Wspólnoty Samorządowej, a także Krzysztof Lewandowski. „Przeciw” zagłosowali radni Prawa i Sprawiedliwości: Mariusz Barcicki, Robert Garstecki i Wojciech Kielka oraz wszyscy radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej: Adam Markiewicz, Julitta Stefańska-Broda, Beata Moskal-Słaniewska, Janusz Solecki, Janusz Szalkiewicz i Władysław Wołosz.

Co powiedzieli na temat sprawy aquaparku i Zaułka Świętokrzyskiego dziś radni i zastępca prezydenta Ireneusz Pałac – wkrótce w materiale video przygotowanym przez Świdniczka.com, „Wiadomości Świdnickie” (WS-24.pl), „Dzisiaj Świdnica” (edzisiaj.pl) i TVSwidnica.pl przy współpracy z „Tygodnikiem Świdnickim” – materiał ten nie został sfinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Świdnicy, nie jest materiałem sponsorowanym.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group