Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 967
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Lata osiemdziesiąte na festiwalu w 2011 roku

Poniedziałek, 27 grudnia 2010, 6:51
Aktualizacja: 9:25
Autor: KO
Świdnica: Lata osiemdziesiąte na festiwalu w 2011 roku
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Przygotowania do IV Festiwalu Reżyserii Filmowej idą pełną parą. – Bardzo się cieszę, że wkrótce spotkamy się już po raz czwarty w pięknej i gościnnej Świdnicy – mówi organizator Stanisław Dzierniejko. – Program festiwalu, to filmy konkursowe i retrospektywa kina lat osiemdziesiątych. A wszystko, będzie okraszone dużą ilością spotkań ze znakomitościami polskiego kina.

Twarzą festiwalu będzie aktorka Katarzyna Figura. - Kasia odbierze również Kryształowego Dzika, nagrodę za twórczą współpracę aktora z reżyserem - mówi Stanisław Dzierniejko. - Przypomnę tylko, że wcześniej, nagrodę tę otrzymali Bogusław Linda i Jan Nowicki. Laurem za całokształt pracy, chcemy uhonorować wybitnego reżysera Janusza Morgensterna, twórcę takich filmów jak m.in.: „Kolumbowie”, „Polskie drogi”, „Do widzenia, do jutra…”, „Jutro premiera” czy „Mniejsze zło”. A o „Złotego Dzika”, nagrodę dla najlepszego reżysera, powalczą między innymi Filip Bajon i Dorota Kędzierzawska, którzy poprowadzą również warsztaty reżyserskie i spotkają się z uczniami świdnickich szkół.

Do Świdnicy pod konie maja zjadą się gwiazdy reżyserii i aktorstwa. Tradycyjnie już odbędą się konkursy na recenzję jednozdaniową i jednostronicową.

- Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny, wymagana będzie jedynie rezerwacja - mówi Stanisław Dzienrniejko. - Czwarty Festiwal Reżyserii Filmowej rozpocznie się uroczystą galą 31 maja o godzinie 20.00 w Sali Teatralnej i potrwa do 4 czerwca.

Na tegorocznym, trzecim, festiwalu gościło ponad 7 tys. osób. Można było obejrzeć czterdzieści pokazów filmowych, a także wziąć udział warsztatach i spotkaniach z reżyserami i aktorami. Do miasta przyjechali m. in. Jan Nowicki z Małgorzatą Potocką, Sylwester Chęciński, Robert Gonera, Cezary Harasimowicz, Grażyna Wolszczak, Krzysztof Zanussi, Joanna Liszowska, Andrzej Krakowski, Grzegorz Lipiec, Małgorzata Kożuchowska. Jury III Festiwalu Reżyserii Filmowej w Świdnicy w składzie: Sylwester Chęciński, Robert Gonera, Andrzej Krakowski, Jakub Socha i Janusz Zaorski podjęło decyzję, że główną nagrodę za wirtuozerię w poprowadzeniu wielowątkowej opowieści, która w sposób jasny i przejrzysty ukazuje egzystencję w blokowym molochu, otrzymuje Paweł Borowski za film „Zero”. Borowski odebrał dzika i wyraził nadzieję, że dzięki tej nagrodzie jego filmy będą jeszcze bardziej dzikie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group