Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 976
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pszenno: Laury dla Witoszowa i Lutomi

Poniedziałek, 27 maja 2013, 16:48
Aktualizacja: 16:50
Autor: red.
Pszenno: Laury dla Witoszowa i Lutomi
Fot. użyczone
27 maja w Pszennie, dokładnie w Dzień Samorządu Terytorialnego, (święto uchwalone przez Sejm w 2000 roku dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych 27 maja 1990 roku) odbył się VI gminny konkurs wiedzy o samorządzie gminnym. Multimedialnie, literacko i muzycznie uczniowie sześciu szkół podstawowych i trzech gimnazjów udzielali odpowiedzi na zadawane przez komisję pytania.

Każdego roku, wiosną, uczniowie gminnych placówek oświatowych uczestniczą w konkursie wiedzy o samorządzie terytorialnym, walcząc o cenne trofeum Laur Młodego Samorządowca. Gospodarzem tegorocznej edycji konkursu była Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Pszennie, pod kierunkiem dyrektora Tadeusza Szarwaryna.

Do rywalizacji stanęło 8 drużyn, które musiały pokonać aż 7 etapów. Uczestnicy udzielali odpowiedzi na wylosowane pytania, wskazywali prezentowane miejscowości, układali rymowane wiersze o gminie, prowadzili multimedialne prezentacje a także zmierzyli się z napisaniem podania do wójta gminy oraz wypełnieniem deklaracji „śmieciowej”. Zmaganiom uczniów przyglądali się m.in. wójt gminy, przewodnicząca Rady Gminy, radni, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, nauczyciele a także ich rodzice.

- Cieszę się, że konkurs wypada dokładnie w Dzień Samorządu Terytorialnego. Życzę Wam 100% odpowiedzi na zadawane przez komisję pytania. To czego dzisiaj się tutaj nauczycie, będzie procentować w Waszym dorosłym życiu. Mam nadzieję, że dzięki takim konkursom rozbudzimy w Was potrzebę poszerzania wiedzy samorządowej. Bowiem naszym celem jest uzyskanie wzrostu zainteresowania tematyką i problematyką samorządu terytorialnego wśród młodych ludzi, przygotowanie do aktywnego uczestniczenia w życiu publicznym oraz przekonanie, że władza, w tym wypadku samorządowa, to nie coś bardzo odległego, ale mechanizm, na którego kształt można mieć rzeczywisty wpływ – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

A pytania wcale nie były takie proste. Najwięcej trudności uczestnikom konkursu przysporzyło rozpoznawanie zabytków, poprzez ukazanie tylko pewnych fragmentów fotografii. Uczniowie musieli wykazać się także twórczością literacką. Do zdania: Jestem mieszkańcem gminy Świdnica musieli dopisać brakujący fragment. Oczywiście rymowany.

Jestem mieszkańcem gminy Świdnica, która wszystkich turystów zachwyca.
Nie da się jej słowami opisać, bo piękna jest jak nasza stolica (drużyna z SP Pszenno)

Jestem mieszkańcem gminy Świdnica, piękna to gmina i okolica.
Cudowny krajobraz i rzeki czyste. Tutaj korzenie moje ojczyste (drużyna z Gim. Lutomia Dolna)


Po ponad 2 godzinach zmagań jury konkursu, któremu przewodniczył Zbigniew Karnowski (przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki) przyznało następujące nagrody:

- w kat. szkoły podstawowe:
I miejsce: drużyna ze SP w Witoszowie Dolnym
II miejsce: drużyna ze SP w Pszennie
III miejsce: drużyna ze SP w Bystrzycy Górnej

- w kat. gimnazja:
I miejsce: drużyna z Gimnazjum w Lutomi Dolnej
II miejsce: drużyna z Gimnazjum w Pszennie
II miejsce: drużyna z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym

Wszyscy uczestnicy konkursu, a także nauczyciele przygotowujący młodzież otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uroczyste wręczenie statuetek w konkursie o Laur Młodego Samorządowca odbędzie się podczas XLV obrad sesji Rady Gminy Świdnica, 29 maja br. o g. 11.00.

Podczas konkursu, z okazji Dnia Samorządowca dyr. placówek oświatowych, pracownicy administracji i obsługi złożyli na ręce wójta gminy oraz przewodniczącej Rady Gminy Świdnica życzenia: Życzymy niesłabnącego zapału i wytrwałości w tej niezmiernie ważnej i odpowiedzialnej służbie, odwagi w kreowaniu rozwoju gminy Świdnica, powodzenia w realizacji nowych, ambitnych zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym – czytamy w liście gratulacyjnym.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group