Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 957
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Linia dużych prędkości

Niedziela, 27 marca 2022, 7:56
Autor: red
REGION: Linia dużych prędkości
Fot. UM Jaworzyna Śląska
To będzie ponad 60–kilometrowy odcinek łączący Żarów ze Świdnicą, Wałbrzychem i Lubawką na granicy polsko–czeskiej. Na terenie gminy Jaworzyna Śląska nowa linia kolejowa ma przebiegać przez Piotrowice Świdnickie, Nowice i Bolesławice. Obecnie trwają prace nad opracowaniem studium techniczno–ekonomiczno–środowiskowego. 4 kwietnia odbędzie się spotkanie konsultacyjne, na które zapraszają odpowiedzialna za opracowanie studium firma BFF Sp. z o.o. oraz inwestor – Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.

Przypomnijmy, w skład kolejowej inwestycji wejdą linie nr 267 i 268: Żarów–Świdnica–Wałbrzych–granica państwa. Cała ta kolejowa trasa to swoisty kręgosłup systemu kolejowego CPK. Będzie łączyła południowo-zachodnią Polskę z jej centrum, dzięki czemu skutecznie przysłuży się do walki z wykluczeniem komunikacyjnym w tej części kraju. Nowa linia kolejowa ma przebiegać przez teren naszej gminy – konkretnie przez sołectwa Piotrowice Świdnickie, Nowice, Bolesławice.

Na przygotowanie studium wykonawca ma rok. Całkowita realizacja i rozliczenie umowy może potrwać dłużej, ponieważ w zakres przedmiotu zamówienia wchodzą także m.in. dokumentacja geologiczna i mapy do celów projektowych.

Obecnie trwają konsultacje społeczne w gminach objętych inwestycją. Podczas najbliższego spotkania zostaną zaprezentowane 3 możliwe warianty przebiegu linii.

Po kolejnej analizie we wrześniu 2022 r. zostanie przedstawiony jeden wariant inwestorski i poddany decyzji środowiskowej. Pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 r. Odcinek zostanie uruchomiony jednocześnie z lotniskiem.

Jak informuje CPK, dzięki inwestycji skróci się czas przejazdu z Wałbrzycha: do Wrocławia do 40 min (dziś jedziemy ok. godziny), a do Warszawy – po wybudowaniu całej trasy – do 2 godz. 35 min, czyli ponad dwa razy krócej niż obecnie. Świdnica uzyska bezpośrednie połączenia dalekobieżne z czasem dojazdu do Warszawy w 2 godz. 25 min.

Program inwestycji kolejowych CPK #KolejNaPolske oznacza budowę na terenie województwa dolnośląskiego ok. 119 km nowych linii kolejowych i modernizację ok. 126 km tych istniejących. W zasięgu transportu kolejowego znajdzie się wtedy ok. 2,3 mln mieszkańców województwa.

Szczegółowe informacje na temat inwestycji są dostępne na stronie www.cpk.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group