Czwartek, 18 lipca
Imieniny: Kamila, Karoliny, Szymona
Czytających: 933
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Listy do Sali

Piątek, 14 czerwca 2024, 13:23
Autor: red
Świebodzice: Listy do Sali
Fot. UM Świebodzice
Spotkanie z dziennikarką, pisarką Agnieszką Dobkiewicz na długo pozostanie w pamięci Świebodziczan. Miało ono miejsce w Miejskim Domu Kultury w dniu 13 czerwca. Agnieszka Dobkiewicz zaprezentowała wystawę pn. Listy do Sali oraz opowiedziała o niej.

W wydarzeniu tym uczestniczyli: Sekretarz Miasta Sabina Cebula, Dyrektorzy placówek oświatowych, Dyrektor OPS Robert Sysa, Radna Rady Miejskiej, Kierownik Klubu Senior+ Agata Koperska, Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego Urszula Kruczek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Beata Wiciak, Dyrektor GOKSiR Krzysztof Jas, pasjonatka historii Róża Stolarczyk seniorzy z Klubu Senior+, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach wraz z nauczycielami, małżonek Agnieszki Dobkiewicz, pasjonat historii regionu Andrzej Dobkiewicz.

Pisarkę serdecznie powitała Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Beata Rejek.

Agnieszka Dobkiewicz jest bardzo związana z Dolnym Śląskiem, aktywnie współpracuje z Gazetą Wyborczą, gdzie promuje historię regionu.

Opiekuje się Fundacją Idea, która odpowiedzialna jest za Funkcjonowanie Świdnickiego Portalu Historycznego, jest Autorką Książek Mała Norymberga, Dziewczyny z Gross-Rosen oraz niedawno wydanej książki Pożydowskie.

Agnieszka Dobkiewicz, to kobieta, której wielką pasją jest zdobywanie oraz rozpowszechnianie wiedzy na temat obozów Gross- Rosen. Należy podkreślić, że wiedzę ma ogromną a ponadto duży dar do przekazywania jej innym. Za każdym razem w głosie słychać jak przeżywa te historie, jak bardzo tym żyje.

Przypomnijmy Agnieszka Dobkiewicz, w 2020, gdy pisała „Dziewczyny z Gross-Rosen”, poszła tropem Sali, której historia bardzo ją poruszyła, do tego stopnia, że ściągnęła wystawę na Dolny Śląsk. Jak mówi autorka:

- Sali, młodziutka dziewczyna, która trafiła do jednej z filii Gross-Rosen, miała stać się bohaterką mojej książki. Ostatecznie tak się jednak nie stało, ale dzięki niej trafiłam do Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, gdzie pan dyrektor Jakub Nowakowski i jego zastępca Tomasz Strug opowiedzieli mi o niesamowitej wystawie, którą placówka pokazywała jakiś czas temu.

Agnieszka Dobkiewicz opowiedziała historię Sali Garncarz, która jako nastolatka trafiła do obozów pracy Schmelta, a następnie do jednej z filii kobiecych podlegających pod obóz koncentracyjny KL Gross-Rosen, który miał swoją siedzibę i liczne filie na Dolnym Śląsku. Pierwotnie wystawa zatytułowana „Listy do Sali: Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy” została przygotowana przez New York Public Library w 2006 roku. Jej polską wersję przygotowało z kolei Muzeum Galicja w Krakowie. Prezentuje korespondencję z kolekcji Sali Garncarz, po mężu Kirchner, która urodziła się i do 1940 roku mieszkała w Sosnowcu. Następnie została wywieziona do obozów pracy Schmelta na Górnym Śląsku, a ostatecznie trafiła do filii KL Gross-Rosen w Schatzlar. Zbiór ten zawiera ponad 350 listów, pocztówek, dokumentów i fotografii, które Sala Garncarz, przebywając w siedmiu obozach pracy przymusowej od 1940 do 1945 roku, otrzymywała od rodziny i przyjaciół z rodzinnego miasta, a później z obozów. To niesamowity zbiór, który kobieta ocaliła z wojennej pożogi, a następnie milczała o nim przez wiele powojennych dekad. Powiedziała o nim dopiero swojej córce Ann u kresu życia, gdy szła na operację do szpitala. Dzięki temu niezwykła historia polskiej Żydówki i więźniarki Gross-Rosen ujrzała światło dzienne.

Należy podkreślić, że Agnieszka Dobkiewicz apelowała do młodzieży, aby rozmawiała ze swoimi dziadkami, pradziadkami, rodzicami, poznawała historię, rozmawiała o niej, zaglądała do szuflad, strychów, albumów, aby pielęgnowała pamięć o nich i przekazywała kolejnym pokoleniom. To bardzo ważne zaznaczyła także obecna na wystawie Róża Stolarczyk, pasjonatka historii, która serdecznie zaprosiła na kolejna wycieczkę historyczną, której będzie przewodniczką. Tematyka spaceru nawiązuje do dzisiejszego spotkania. Wycieczka historyczna Śladami Podobozów Gross-Rosen w Świebodzicach, odbędzie się w dniu 20 czerwca, o godz. 17:30 (początek przed Ratuszem).

Na koniec spotkania gratulacje, słowa uznania dla twórczej działalności Agnieszki Dobkiewicz przekazała Sekretarz Miasta Sabina Cebula, wręczając autorce bukiet kwiatów. Podziękowania, gratulacje i kwiaty przekazały także Agata Koperska Radna Rady Miejskiej oraz Dyrektor MDK Beata Rejek. Wystawę można oglądać w Miejkim Domu Kultury do końca czerwca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group