Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 998
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Witoszów Dolny: Manewry strażackie

Czwartek, 4 lipca 2019, 17:21
Autor: red
Witoszów Dolny: Manewry strażackie
Fot. Gmina Świdnica
W ostatnią niedzielę czerwca goście opuszczający basen w Centrum Sportowo–Rekreacyjnym w Witoszowie Dolnym byli świadkami niecodziennej zbiórki Ochotniczej Straży Pożarnej w Witoszowie Dolnym.

Korytarz zaczęli wypełniać strażacy chcący wziąć udział w wodnych manewrach. Mimo późnej pory na szkolenie stawiła się także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Niecodzienne szkolenie z zakresu działań ratowniczych w wodach stojących np. w czasie powodzi, czy pomocy osobie, która wpadła do wody obejmowało skok do wody, pływanie i pomoc osobie poszkodowanej. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, iż działania podejmowane były w pełnym umundurowaniu.

Przed przystąpieniem do działań wodnych członek załogi łodzi ratowniczej powinien sprawdzić swoje wyposażenie, jego umundurowanie nie może zawierać żadnych elementów obciążających. Wypływając łodzią czy pontonem strażak nie stosuje ani pasów bojowych, ani kasków, chyba że sytuacje tego bezwzględnie wymagają. (np. praca pod mostami). Stosuje lekkie obuwie i umundurowanie nie krępujące ruchów.

Celem szkolenia było właśnie pokazanie jak ważne jest przestrzeganie tych zasad oraz uświadomienie, dlaczego przepisy zabraniają działań w umundurowaniu bojowym- podkreśla inicjator szkolenia - st. sekcyjny PSP Piotr Herba.

Ubrania koszarowe, bojowe, hełmy, buty natychmiast nasiąkały wodą i ściągały na dno. Strażacy przekonali się, że przepłynięcie choćby kilku metrów pozbawia sił na dalszą akcję, dlatego kolejnym zadaniem było oswobodzenie się z niepotrzebnego ubioru.

Młodzi adepci pożarnictwa również nie okazali strachu przed wodą. Z uwagą wysłuchali szkolenia teoretycznego, wskoczyli na głęboką wodę, a później sami spróbowali zdjąć mundur. Doświadczenie udowodniło im jak ważne jest zdobycie umiejętności, którymi mogliby się posłużyć w sytuacji ratowania swego życia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group