Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 941
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Miasto poręcza kredyt dla spółki budującej aquapark – zobacz video niefinansowane przez UM Świdnica

Piątek, 18 marca 2011, 23:17
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 marca 2011, 5:08
Autor: KO
Świdnica: Miasto poręcza kredyt dla spółki budującej aquapark – zobacz video niefinansowane przez UM Świdnica
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Dziś świdnicka rada miejska udzieliła poręczenia kredytu spółce Inwestycje Świdnickie w kwicie 84 mln zł na lata 2011–2031. Za to ma zostać wybudowany park wodny. Zanim podjęto uchwałę, rozmawialiśmy z Bogumiłą Murdzek, przewodniczącą komisji budżetu ze Wspólnoty Samorządowej i z Wojciechem Kielką, przewodniczącym klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość.

Materiał video przygotowały redakcje Świdniczka.com, „Wiadomości Świdnickie” (WS-24.pl), „Dzisiaj Świdnica” (edzisiaj.pl) i TVSwidnica.pl przy współpracy z „Tygodnikiem Świdnickim”. Rozmowa ta nie jest finansowana ze środków Urzędu Miejskiego w Świdnicy, nie jest materiałem sponsorowanym.

Aquapark w Świdnicy - dyskusje przez TviN2

***

Na sesji odczytano stanowisko Sojuszu Lewicy Demokratycznej:

Klub radnych SLD będzie głosował przeciwko przyjęciu uchwały w powyższej sprawie.

Aquapark jest potrzebny w mieście, ale o wielkości optymalnej, tzn. wynikającej z potrzeb mieszkańców Świdnicy i za sumę, na jaką stać miejski budżet. Tymczasem zaprojektowano kosztowny, bo znacznie przewymiarowany i niekorzystnie zlokalizowany obiekt, co znacznie podraża wartość realizacji tej inwestycji. Ponadto obiekt o tak dużej wielkości będzie generował olbrzymie koszty eksploatacyjne, które nie znajdą pokrycia w uzyskiwanych przychodach ze sprzedaży biletów w warunkach Świdnicy. Ceny biletów, znacznie wyższe niż w sąsiednich aquaparkach, skutecznie zmniejszą ilość potencjalnych klientów.

Podany w projekcie uchwały koszt budowy aquaparku w kwocie 50 mln zł jest znacznie zaniżony w stosunku do wartości kosztorysowej. Nie uwzględnia także kosztów zadań dodatkowych związanych z budową aquaparku, które przecież obciążą budżet lub jednostki miejskie. Takim przykładem jest np.: 2 km ciepłociąg za ok. 2 mln zł, czy zwiększenie zakresu zadania „przebudowa ulicy Śląskiej”. Określony w projekcie uchwały koszt obsługi kredytu bankowego w kwocie 34 mln zł jest nieprawdziwy, bo określony na podstawie zaniżonych nakładów inwestycyjnych. Dodatkowym wydatkiem, będą spore koszty funkcjonowania spółki „Inwestycje Świdnickie”. Tym bardziej, że w spółce oprócz naszego miasta nie ma żadnego innego wspólnika, ale są za to synekury dla osób związanych z koalicją rządzącą w mieście – Wspólnotą Samorządową i Platformą Obywatelską.

Reasumując, realizacja tak przygotowanego projektu może kosztować budżet ok. 100 mln zł., czyli spłatą bankowi przez 20 lat co rok po 5 mln zł. Takie dodatkowe obciążenie już dziś wysoko zadłużonego budżetu Świdnicy jest nieodpowiedzialne i sprzeczne z zasadami prowadzenia prawidłowej gospodarki finansowej. W praktyce oznacza to ograniczenie realizacji podstawowych zadań gminy na wiele lat, wzrost podatków i innych opłat do maksymalnej wysokości. Takie wnioski potwierdza przedłożona Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Miasta Świdnicy na lata 2011-2022.

Gdyby zamiast pozorowania budowy w latach ubiegłych, odpowiednio wcześniej zlecono opracowanie rozsądnego projektu Aquaparku, tzn. o optymalnej wielkości i poprawnej lokalizacji, zadbano w 2009 roku o pozyskanie dotacji ze środków UE z programu RPO w kwocie ok. 8 mln zł, jego budowa byłby dziś najprawdopodobniej na ukończeniu, a obciążenie budżetu z tego tytułu byłoby nawet dwa razy mniejsze niż przewiduje obecny projekt.

1. Adam Markiewicz
2. Beata Moskal-Słaniewska
3. Janusz Solecki
4. Julita Stefańska-Broda
5. Janusz Szalkiewicz
6. Władysław Wołosz

***

Głosowano imiennie.

Za udzieleniem poręczenia zagłosowali:
Grażyna Ciążeńska – WS
Andrzej Mieczysław Dziedzic – WS
Joanna Gadzińska – PO
Tadeusz Grabowski – WS
Krzysztof Bogdan Grudziński – PO
Krzysztof Marek Lewandowski – PiS
Bogumiła Aleksandra Murdzek – WS
Michał Ossowski – WS
Lesław Roman Podgórski – WS
Zofia Anna Skowrońska-Wiśniewska – WS
Teresa Świło – PO
Rafał Jan Ząbczyk – PO
Wiesław Roman Żurek – PO

Przeciwko przyjęciu uchwały zagłosowali:
Mariusz Barcicki – PiS
Robert Mariusz Garstecki – PiS
Wojciech Antoni Kielka – PiS
Adam Markiewicz – SLD
Beata Małgorzata Moskal-Słaniewska – SLD
Janusz Solecki – SLD
Julitta Maria Stefańska-Broda – SLD
Janusz Szalkiewicz – SLD
Władysław Wołosz – SLD

Od głosu wstrzymał się:
Michał Kulig – WS

***
Więcej na temat sesji:

* Kredyt na aquapark i zmiany w budżecie przeszły, piątek, 18 marca 2011.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (56) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group