Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 988
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Mieszkańcy gminy przyłączą się do kanalizacji

Wtorek, 7 maja 2013, 14:11
Aktualizacja: 14:13
Autor: red.
Gmina Strzegom: Mieszkańcy gminy przyłączą się do kanalizacji
Fot. użyczone
Wniosek Spółki Wodociągi i Kanalizacja w Strzegomiu został zaakceptowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co oznacza otrzymanie dotacji w kwocie 1 200 000 zł na dofinansowanie przyłączy domów do wybudowanej kanalizacji w miejscowościach, gdzie gmina zakończyła ją w latach 2011–2012. Są to wsie Kostrza, Żółkiewka, Żelazów, Wieśnica, Goczałków, Jaroszów, Tomkowice, Granica oraz Rogoźnica, gdzie zakończenie kanalizacji planowane jest na koniec września 2013 roku.

Kwota dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stanowi 45%. Dotacja gminy Strzegom, zgodnie z uchwałą nr 35/12 z dnia 9 maja 2012 roku, to także 45%.

Właściciel domu zapłaci 10% wartości wykonanych prac według cen określonych po przetargu. Długość odcinka przyłącza i ostateczna wartość prac zostanie określona kosztorysem powykonawczym.

Zostały wykonane już wszystkie prace projektowe do domów, których właściciele podpisali deklaracje przystąpienia do projektu. Obecnie Wodociągi i Kanalizacje Spółka z.o.o podpisują umowy oraz przygotowują przetarg na wykonanie przyłączy. Wszystkie sprawy nadzoru nad realizacją przyłączy, odbiorów będą także obowiązkiem spółki. Pracownicy spółki dokonają też wszystkich rozliczeń z gminą Strzegom i NFOŚiGW.

Właściciel domu będzie zobowiązany wpłacić 10% i podpisać kilka obowiązkowych dokumentów.

Informujemy, że w siedzibie spółki jest lista rezerwowa, na którą można się dopisać, ale wykonanie przyłącza jest uzależnione od wielkości oszczędności uzyskanych po przetargu.

Program w roku ubiegłym był realizowany w Granicy i Tomkowicach, w ramach którego wykonano ponad 50 przyłączy. Wzbudzał wiele emocji i niepewności mieszkańców z dwóch powodów. Po pierwsze umowę trzeba podpisać zgodnie z kosztorysem projektu przed przetargiem, druga wątpliwość to wielka niepewność dopłaty 90% kosztów.

- Jak się okazało, zadowolenie po zrealizowaniu projektu jest bardzo duże. Nawet tych, którzy w to nie wierzyli - mówi sołtys Tomkowic, Andrzej Szczepanik. - Ludzie niezbyt wierzyli, że projekt ten zostanie zrealizowany, a ci którzy nie zadeklarowali udziału, dziś żałują.

Zadowolenia nie kryje także burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, bo jak twierdzi, dzięki tym działaniom budowane kanalizacje osiągną efekt ekologiczny, który będzie kontrolowany przez instytucje finansujące kanalizacje. - Cieszę się, że gmina Strzegom jako jedna z nielicznych na Dolnym Śląsku, dzięki uchwale Rady Miejskiej w Strzegomiu współuczestniczy w tym projekcie skierowanym do mieszkańców naszej gminy i znacznie ułatwi korzystanie z wybudowanych kanalizacji, a co za tym idzie podniesie zdecydowanie standard życia na wsi – mówi burmistrz.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group