Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 857
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Mieszkańcy wsi podzielili fundusz sołecki na 2019 rok

Poniedziałek, 1 października 2018, 17:33
Autor: red
Gmina Żarów: Mieszkańcy wsi podzielili fundusz sołecki na 2019 rok
Fot. UM Żarów
Zakończyły się zebrania wiejskie we wszystkich wsiach gminy Żarów w sprawie podziału środków z funduszu sołeckiego. Zgodnie z ustawą, fundusz sołecki w wysokości 340.089,12 złotych został podzielony przez mieszkańców wsi.

Wiele z zaplanowanych na 2019 rok zadań pokrywa się lub są kontynuacją zadań realizowanych w roku bieżącym. Wśród nich będą to remonty i wyposażenie świetlic wiejskich, budowa nowych chodników, zakup wiat przystankowych i sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych czy zagospodarowanie terenów wokół budynków świetlic wiejskich. Nie zabraknie również cyklicznych imprez, które corocznie organizują mieszkańcy wsi.
- Wspólnie z mieszkańcami zadecydowaliśmy, aby przeznaczyć pieniądze na remont kapliczki w Bożanowie, doposażenie świetlicy wiejskiej, zagospodarowanie terenu wokół świetlicy, zakup paliwa do kosiarki i zakup urządzeń siłowni. Naszą wspólną decyzją jest także organizacja zabawy mikołajkowej dla dzieci. Jesteśmy małą miejscowością na terenie naszej gminy, ale dzięki jednogłośnym decyzjom przeznaczyliśmy pieniądze na na realizację potrzebnych inwestycji na terenie Bożanowa - mówi Agnieszka Mazur sołtys Bożanowa.

Fundusz sołecki to środki, które gmina oddaje do dyspozycji wsi. Są to środki z budżetu gminy Żarów. Ich wysokość jest ustalana corocznie i zależy od liczby mieszkańców sołectwa oraz bieżących dochodów gminy. Nie są to środki sołectwa, ale przeznaczane są dla mieszkańców wsi na poprawę warunków ich życia.
- Podzieliliśmy pieniądze na potrzeby naszej wsi. Będzie to montaż oświetlenia, budowa kolejnych fragmentów chodnika na terenie naszej wsi, utrzymanie terenów zielonych, zakup sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej, doposażenie świetlicy wiejskiej oraz wsparcie dla Koła Gospodyń Wiejskich i klubu sportowego - mówi radna Zuzanna Urbanik z Wierzbnej.

Realizacja zadań, jakie mieszkańcy wsi wyznaczyli w ramach funduszu sołeckiego rozpocznie się w przyszłym roku. W każdej miejscowości mieszkańcy postawili na realizację zadań inwestycyjnych, co pozwoli na skorzystanie przez nich z dodatkowych środków finansowych przeznaczonych przez burmistrza.
- To mieszkańcy wiedzą najlepiej, co jest w danej wsi potrzebne i dzięki środkom finansowym z funduszu sołeckiego mogą to realizować. Ten rodzaj pobudzania aktywności mieszkańców i decydowania przez nich o rozwoju swoich wsi doskonale się sprawdza. Mieszkańcy koncentrują się na swoich potrzebach, wskazują te najpilniejsze i wspólnie realizują zadania - przyznaje burmistrz Leszek Michalak.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group