Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 1034
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Minister Anna Zalewska z wizytą w Wałbrzychu

Wtorek, 29 marca 2016, 17:13
Aktualizacja: Środa, 30 marca 2016, 8:21
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Minister Anna Zalewska z wizytą w Wałbrzychu
Fot. użyczone
– Pod koniec czerwca przedstawione zostaną zmiany dotyczące systemu oświaty – zapowiedziała Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej. – Co ważne pierwszy raz są one tak wyraźnie wpisane w plan rozwoju gospodarczego naszego kraju – podkreśliła szefowa resortu.

- Konieczność przeprowadzenia zmian i dostosowania kwalifikacji nauczycieli do nowych wymogów widzi większość krajów członkowskich Unii Europejskiej, nie jesteśmy w tym osamotnieni – przyznaje Minister Zalewska. – Jednak nowy model zostanie wypracowany w oparciu o debatę społeczną, w której uczestniczą nie tylko dyrektorzy i nauczyciele, ale również związki zawodowe, rodzice oraz sami uczniowie – podkreśliła podczas spotkania w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Duży nacisk położony zostanie na trzy etapy kształcenia, które wymagają przemodelowania. Mowa o nauczaniu wczesnoszkolnym, ogólnokształcącym oraz szkolnictwie zawodowym. Dostosowanie kształcenia pod realne potrzeby przedsiębiorców jest głównym założeniem Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU”, który prowadzony jest przez wałbrzyską strefę.
- Będziemy spotykać się z przedsiębiorcami, szkołami i uczelniami wyższymi, aby wypracować rozwiązania dostosowane do potrzeb gospodarki. Ważne również, aby to sami uczniowie powiedzieli jak powinna być zorganizowana szkoła zawodowa. Klaster nie może stać się jedynie platformą wymiany doświadczeń. Powinien być modelowym przykładem rozwiązań, które odpowiadają potrzebom przedsiębiorców – tłumaczyła Minister Zalewska.

Obecnie z klastrem edukacyjnym „INVEST in EDU” związanych jest 76 podmiotów, głównie szkoły zawodowe i techniczne oraz inwestorzy działający w strefie. W jego ramach powstały dwie klasy patronackie kształcące na kierunkach „operator obrabiarek skrawających”. W tym roku zapowiedziano powstanie kolejnych klas, związanych z zawodami: tapicer, krawiec, ślusarz, mechanik oraz operator maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.
- Przykładamy szczególną wagę do potrzeb kadrowych firm działających w strefie. Dostępność specjalistów na rynku pracy stanowi również jeden z podstawowych czynników decydujących o nowych inwestycjach – podkreślał Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. – Musimy doprowadzić do sytuacji, w której absolwenci szkół technicznych i zawodowych, będą w pełni przygotowani do podjęcia zatrudniania u konkretnych pracodawców – tłumaczył.

- Moglibyśmy wydać setki milionów złotych na promocję szkolnictwa zawodowego, ale i tak nie zmienilibyśmy jego wizerunku. Tylko oferta szkół, w pełni dostosowana do realiów, jest w stanie zmienić tę sytuację – dodaje Anna Zalewska.

Jak zapowiedziała Minister Edukacji Narodowej, zmiany zostaną przedstawione już w czerwcu tego roku. Następne miesiące upłyną na dostosowaniu założeń do ustawy, która zostanie wprowadzona w życie w 2017 roku. Nowa formuła dotycząca szkolnictwa zawodowego zostanie przedstawiona na specjalnym spotkaniu w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Weźmie w niej udział Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki oraz Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group