Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 593
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mistrz o kłamstewkach w swoich filmach

Wiadomości: Świdnica
Piątek, 11 czerwca 2010, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Krzysztof Zanussi miał świdnickiej publiczności podczas warsztatów zaprezentować coś innego, ale złapała go ulewa i nie poszedł po płyty do hotelu. Pokazał więc to, co miał akurat w kieszeni, czyli fragmenty filmów „Persona non grata” i „Opowieści weekendowe”.

Okazuje się, że artysta mocno kłamie w filmach. Ale tylko w szczegółach. Na przykład, żeby zachodni widzowie mogli zrozumieć całą sytuację, rosyjski oficjel, gdy wyjeżdża w prywatną podróż, wyciąga kartę kredytową.

- Nikt by tak nie zrobił – przyznał Zanussi.

Skąd się wzięła historia opowiedziana w „Persona non grata”?

- To historia ściągnięta z historii dwóch ludzi, których znałem i ceniłem – wyjaśnił reżyser.

W „Opowieściach weekendowych” też było małe zafałszowanie rzeczywistości. Na przykład brama. Wcale nie otworzyła się „sama”, jak to widać na filmie, tylko czworo ludzi pociągało na niewidoczne dla kamery sznurki, aby otworzyć wrota. Jeden z producentów bram wjazdowych wydzwaniał później za Zanussim, żeby poznać sekret, jak ta brama otworzyła się bez ramion, które zwykle wprawiają w ruch wrota.

Żegnając się ze Świdnicą Krzysztof Zanussi powiedział:

- Festiwale są nam dziś niezwykle potrzebne, bo z ambitniejszymi filmami bardzo trudno się przebić – i odjechał ze Świdnicy, gdzie gościł na III Festiwalu Reżyserii Filmowej i gdzie został nagrodzony Kryształowym Dzikiem za całokształt twórczości.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~ 11-06-2010 13:33
kolejna wtopa festiwalowa wczoraj o 20 mial isc film ktorego nie bylo, za to puscili jakis z alem pacino, zapomniano o polskim lektorze

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group