Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 629
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Młodzi strzegomianie bezkonkurencyjni – 10 tys. zł na własną działalność dla uczniów

Wtorek, 20 stycznia 2015, 9:13
Aktualizacja: 11:43
Autor: red.
Strzegom: Młodzi strzegomianie bezkonkurencyjni – 10 tys. zł na własną działalność dla uczniów
Fot. UM Strzegom
Studio biżuterii „Graniteria” oraz firma zajmująca się animacją przyjęć dla dzieci – aż dwie grupy uczniów Zespołu Szkół ze Strzegomia zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie Akademia Młodego Przedsiębiorcy realizowanym przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK w ramach Santander Universidades. Uczniowie zdobyli fundusze na własną działalność oraz finansowanie studiów w AFiBV.

Projekt Akademia Młodego Przedsiębiorcy został przeprowadzony w 20 szkołach ponadgimnazjalnych z całej Polski, od września do grudnia 2014 r. Wzięło w nim udział ponad 400 licealistów. Uczniowie poznali zasady przedsiębiorczości i zarządzania projektami. Wykonując zadania praktyczne, nauczyli się, jak wymyślać nowe produkty i usługi, pozyskać partnerów biznesowych, zarobić pieniądze i rozpocząć swoją pierwszą w życiu działalność gospodarczą.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Do ostatniego etapu konkursu uczniowie zgłosili 25 firm. Podczas gali finałowej 14 stycznia 2015 r. nagrodzono 4 projekty, w tym aż 2 ze Strzegomia: „Graniteria” oraz „Przyjaźni.pl”.

Zespół „Graniteria” zdobył pierwsze miejsce. Pięć utalentowanych dziewczyn stworzyło linię biżuterii z granitu – kolczyki, bransoletki oraz naszyjniki. Biżuteria znalazła już pierwsze nabywczynie. Zespół Kamili Kowanetz, Darii Ekiert, Karoliny Gap, Pauliny Zielepuzy oraz Sandry Osoby zdobył 10 tys. zł na rozwinięcie działalności. Opiekunem grupy była Agnieszka Oleszko, nauczycielka Zespołu Szkół w Strzegomiu.

Trzecie miejsce na podium i 2,5 tys. zł na rozwój działalności to osiągnięcie zespołu „Przyjaźni.pl” również z Zespołu Szkół ze Strzegomia. Grupa stworzona przez Aleksandrę Witkowską, Justynę Bobowską, Paulinę Kwiatkowską, Adriana Koniecznego oraz Justynę Kwiatkowską, pod opieką merytoryczną Agnieszki Oleszko, zajęła się organizacją przyjęć dla dzieci.

Decyzja o wyborze najlepszych projektów nie była łatwa. Uczniowie wykazali się daleko posuniętą kreatywnością, jeśli chodzi o pomysły na własne firmy. Zwycięskie zespoły z sukcesem sprzedawały swoje towary i usługi, odniosły komercyjny sukces i mają ochotę na więcej. To niezwykle nas cieszy i oznacza, że udało nam się rozbudzić w młodzieży ducha przedsiębiorczości – zauważa prof. Krzysztof Rybiński z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, przewodniczący jury konkursu.

Miejsce drugie zajęli licealiści z XI LO z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Radomiu (organizacja Dnia e-sportu i turnieju gier komputerowych), a czwarte – uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. 1. PLM „Warszawa” z Warki (szkolna pizzeria).

W polskich liceach i gimnazjach jest bardzo wielu przyszłych przedsiębiorców. Chcemy im pokazać, że mogą własne zdolności przekuć w realny biznes oraz że warto rozwijać swój talent. Młodzi Polacy chętnie uczą się przedsiębiorczości i to od razu w praktyce – rozwijają własne pomysły i zakładają firmy, a Bank Zachodni WBK chce im w tym pomagać, chce być dla nich partnerem ? podkreśla Michał Kuczmierowski, dyrektor Santander Universidades realizowanego w Polsce przez Bank Zachodni WBK.

Dodatkowe informacje na temat projektu można uzyskać na stronie: www.amp.vistula.edu.pl.

Organizatorzy Akademii Młodego Przedsiębiorcy: Akademia Finansów i Biznesu Vistula we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK w ramach Santander Universidades oraz Project Management Institute.
Patron honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej. Patroni medialni: studentnews.pl, Perspektywy.

(UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group