• Środa, 17 lipca 2019
  • Godz. 7:06
  • Imieniny: Aleksego, Anety, Bogdana, Jadwigi
  • Czytających: 781
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Młodzi świebodziczanie wybrali swoją Radę Miejską

Wiadomości: Region - Świebodzice
Środa, 11 listopada 2009, 7:40
Aktualizacja: 7:56
Autor: Adrian Rec, Walbrzyszek
Fot. AR, Walbrzyszek
Uczniowie świebodzickich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wybierali 10 listopada swoich przedstawicieli do Młodzieżowej Rady Miejskiej. Będzie ona funkcjonowała w ramach projektu ,,Gmina Przyjazna Młodzieży”, który realizuje Stowarzyszenie Semper Avanti w partnerstwie z gminą Świebodzice.

W całym mieście do udziału w wyborach zgłosiło się dwudziestu kandydatów. Spośród nich młodzi świebodziczanie wybierali piętnastu przedstawicieli do rady.

– Chciałbym, żeby rozszerzona została oferta Miejskiego Domu Kultury. Mogłoby być więcej koncertów, wystaw, warsztatów teatralnych, żeby młodzież ze Świebodzic po zajęciach szkolnych mogła znaleźć coś dla siebie – mówi Piotr Krzyśpiak, uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach, kandydat do Młodzieżowej Rady Miejskiej.

- Chcemy także uatrakcyjnić życie naszej szkoły. Mamy w planach uruchomienie radiowęzła oraz ożywienie szkolnej strony internetowej. Dziś młodzież jest niedoinformowana, jeżeli chodzi o wydarzenia w naszym mieście, a my chcemy to zmienić – dodaje Sebastian Łupkowski.

Jak przystało na wybory, poprzedziła je kampania informująca o pomysłach kandydatów.
– Razem z Sebastianem rozkleiliśmy w szkole plakaty, byliśmy także w Gimnazjum nr 2, gdzie opowiedzieliśmy o naszym programie – mówi Piotr.

Teraz kandydaci czekają na wyniki wyborów. Zwycięzcy wezmą udział w cyklu szkoleń, prowadzonych przez animatorów ze Stowarzyszenia Semper Avanti. Na spotkaniach rady będą także omawiać aktualne problemy młodzieży w Świebodzicach.

Duże nadzieje z powstaniem Młodzieżowej Rady Miejskiej wiążą władze miasta. - To propozycja dla tych młodych ludzi, którzy chcą aktywniej włączyć się w życie społeczności, samorządu, swojego miasta. A przede wszystkim – by skuteczniej przekazywać „do góry” potrzeby i oczekiwania młodych ludzi. Oczywiście, Młodzieżowa Rada Miejska nie ma takich uprawnień jak Rada Gminy, nie stanowi prawa lokalnego, może być jednak dla tejże Rady ważnym ciałem doradczym. Poza tym jest to świetna formuła kształtowaniu postaw obywatelskich.Może ci dzisiejsi, młodzi radni, za kilka lat zasiądą w dorosłej Radzie Gminy, mając już wiele doświadczeń, wiedzy o mechanizmach funkcjonowaniu samorządu – mówi Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik Urzędu Miasta w Świebodzicach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group