Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 1001
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Msza pojednania

Niedziela, 10 listopada 2019, 7:03
Autor: red
Krzyżowa: Msza pojednania
Fot. użyczone
„Msza Pojednania, która pojednała Polaków i Niemców, do dziś uczy nas wolności i miłości" – powiedział 5 lat temu w Krzyżowej ksiądz Arcybiskup Alfons Nossol. Już 12 listopada ponownie będziemy mogli wysłuchać kazania księdza Arcybiskupa, który odprawi Mszę Świętą upamiętniającą spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w 1989 roku w Krzyżowej.

9 listopada 1989 roku kanclerz Helmut Kohl rozpoczął wizytę w Polsce, jednak tego samego dnia musiał wrócić do kraju – w Niemczech upadał mur berliński. Do Polski wrócił dwa dni później. W trakcie wizyty kanclerz Niemiec miał wziąć udział w mszy świętej. Zdecydowano, że zostanie ona zorganizowana w Krzyżowej na Dolnym Śląsku, gdzie przed wojną znajdował się majątek rodziny von Moltke. Tam spotykała się antynazistowska grupa opozycyjna - Krąg z Krzyżowej, której członkowie za swoją postawę zostali skazani na śmierć.

12 listopada 1989 r. na dziedzińcu w Krzyżowej spotkały się polska i niemiecka delegacja, aby wspólnie uczestniczyć w nabożeństwie. W specjalnie przygotowanej na tę okazję homilii, biskup Alfons Nossol podkreślał, jak ważne dla obu narodów jest pojednanie. Wyjątkowym momentem mszy, stał się uścisk podczas znaku pokoju przekazywanego sobie przez Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla. Gest obu szefów rządów stał się ikonicznym przedstawieniem Mszy Pojednania w Krzyżowej. Zdjęcia, które go pokazywały, obiegły świat, stając się symbolem zmiany w relacjach polsko-niemieckich.

Uroczystości 30. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej będą miały charakter międzynarodowy oraz ekumeniczny. Obchody Jubileuszu rozpoczną się od uroczystej Mszy Świętej, upamiętniającej wydarzenia z 12 listopada 1989 r. Msza Święta, pod przewodnictwem Arcybiskupa Alfonsa Nossola, koncelebrowana przez Arcybiskupa Ludwiga Schicka i Arcybiskupa Wiktora Skworca, rozpocznie się o godz. 12.00.

Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia, podczas uroczystości Jubileuszowych zostaną odczytane listy Pana Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Pani Kanclerz Angeli Merkel, skierowane do uczestników obchodów.

W drugiej części dnia odbędzie się konferencja „30 lat polsko-niemieckiego pojednania. Samorządowy wymiar porozumienia" z udziałem samorządowców z Polski i Niemiec. Będzie ona poświęcona spuściźnie polsko-niemieckiego zbliżenia i jej znaczeniu dla współpracy polsko-niemieckiej, ze szczególnym uwzględnieniem szczebla samorządowego. Konferencja zakończy się 13 listopada.

Relacja „na żywo" z uroczystości w 30. rocznicę Mszy Pojednania będzie dostępna na stronie Fundacji „Krzyżowa" (www.krzyzowa.org.pl) oraz na kanale Youtube (https://www.youtube.com/user/fundacjakrzyzowa).

Szczegółowy program Jubileuszu znajduje się na stronie Fundacji „Krzyżowa": https://bit.ly/2NvvfSz

Organizatorzy: Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, Gmina Świdnica, Powiat Świdnica
Projekt współfinansowany przez: Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację im. Konrada Adenauera.
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2019".

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group