Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 914
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Musisz zobaczyć

Piątek, 30 sierpnia 2019, 13:45
Aktualizacja: 14:47
Autor: red
Krzyżowa: Musisz zobaczyć
Fot. organizatorzy
Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa–Music. Koncert w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music rozpoczął się 18 sierpnia. 50 wyselekcjonowanych młodych instrumentalistów („Juniorzy") oraz kilkunastu renomowanych muzyków („Seniorzy") z 30 krajów świata spotkało się w Krzyżowej, aby wspólnie pracować nad nowymi interpretacjami dzieł muzyki klasycznej. Efekty swojej pracy od tygodnia prezentują publiczności na Dolnym Śląsku. 1 września, na zakończenie piątej edycji festiwalu, odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego upamiętniona zostanie 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Podczas 5 koncertów, które odbyły się do tej pory w Krzyżowej, Grodziszczu, Szczawnie-Zdroju i Wrocławiu, zostały zaprezentowane dzieła muzyki klasycznej od baroku do czasów współczesnych. W tegorocznym grafiku warsztatów festiwalowych znalazło się ponad 40 utworów kameralnych, których dogłębne interpretacje prezentowane są podczas koncertów w pięknych zakątkach Dolnego Śląska.

„Festiwal Krzyżowa-Music jest nie tylko wielkim świętem muzyki i spotkaniem z publicznością w mniejszych i większych miejscowościach, ale także spotkaniem przedstawicieli różnych kultur, narodowości i doświadczeń. Krzyżowa-Music pokazuje, że wartości tak ważne dla Fundacji „Krzyżowa", jak dialog, szacunek, porozumienie, mogą być realizowane i dawać imponujące efekty" – podkreśla dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa" współorganizującej Festiwal.

Na szczególną uwagę podczas drugiego tygodnia festiwalu zasługuje uroczysty koncert 1 września w Krzyżowej. Koncert zamknięcia festiwalu będzie jednocześnie upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na koncert Krzyżowa-Music w rocznicę wybuchu II wojny światowej zapraszają: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Zarząd Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego oraz Dyrektor Generalny Festiwalu Krzyżowa-Music. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele rządów Polski i Niemiec, a także reprezentanci władz samorządowych, instytucji państwowych, organizacji pozarządowych.

„W 80 lat po wybuchu olbrzymiego konfliktu, jakim była II wojna światowa, muzycy wielu narodowości - również tych wtedy zwaśnionych, spotykają się w miejscu o tak wyjątkowej historii i wspólnie tworzą muzykę. Koncert 1 września jest symbolem przezwyciężenia konfliktów i dowodem wartości współpracy i partnerstwa. To muzyczne spotkanie pokazuje, że kultura i sztuka łączą, a także pozwalają pokojowo współistnieć." – dodaje dr Robert Żurek.

W repertuarze koncertu znajdą się m.in.: „Epitafium katyńskie" na orkiestrę Andrzeja Panufnika, VIII Symfonia h-moll D.759 (tzw. Symfonia „Niedokończona") oraz Fantazja f-moll Franza Schuberta, a także Kwintet fortepianowy A-dur Antoniego Dworzaka.

Więcej informacji: www.krzyzowa-music.eu
Bilety do nabycia w sklepie internetowym na stronie Festiwalu i na 30 minut przed koncertem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group