Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 735
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Muzyka dla życia zabrzmi w belgijskim Maldegem

Sobota, 3 grudnia 2011, 8:20
Aktualizacja: 8:22
Autor: red
Gmina Świdnica: Muzyka dla życia zabrzmi w belgijskim Maldegem
Fot. użyczone
W najbliższy weekend, w belgijskim mieście Maldegem zabrzmi „Muzyka dla życia”. W tych dniach na zaproszenie młodzieżowej organizacji miast partnerskich, 3 uczennice wraz z opiekunem gościć będą w mieście partnerskim. „Music for life” to humanitarny projekt, realizowany przez młodzież z miasta Maldegem, którego głównym celem zbiórka środków finansowych na rzecz uzdatnia źródeł wody pitnej w Afryce.

Uczennice reprezentujące 3 gimnazja zamierzają czynnie włączyć się do tej akcji prezentując swój talent muzyczny podczas sobotniego koncertu.

O celowości akcji nikogo nie musieliśmy przekonywać. Co roku z powodu braku czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych umierają 2 miliony ludzi – to tak, jakby z powierzchni świata znikało miasto wielkości Warszawy. Problem ten szczególnie dotyka mieszkańców Afryki, gdzie dostęp do źródeł wody pitnej jest szczególnie utrudniony. Tradycją gospodarza organizującego doroczne spotkania miast partnerskich jest realizacja wybranego projektu humanitarnego. W przyszłym roku takie spotkanie odbędzie się właśnie w Maldegem. Dlatego już teraz nasi partnerzy rozpoczynają akcję mającą na celu zbiórkę środków na rzecz potrzebujących wody pitnej w Afryce. Cieszę się, że w gronie młodych ludzi, którzy wspierać będą międzynarodowe działania na rzecz potrzebujących w Afryce jest także młodzież z Gminy Świdnica. Temat ten był m.in. przedmiotem dyskusji burmistrzów miast partnerskich i osób odpowiedzialnych za współpracę podczas wrześniowego spotkania w Ermont. Jak można zauważyć pierwsze efekty już są. Liczę, że dla młodego pokolenia będzie to doskonała lekcja wolontariatu i zdobycia kolejnych, tym razem europejskich doświadczeń – mówi wójt gminy Świdnica T. Mazurek.

Pomimo, że umowa partnerska z Maldegem została zawarta we wrześniu 2010 r., współpraca na płaszczyźnie oświatowo-kulturalnej jest bardzo żywa. Jeszcze przed oficjalnym podpisaniem porozumienia o współpracy, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica docenili korzyści płynące z obustronnej współpracy. W kwietniu 2010 r. odbyli pierwsze takie spotkanie. Była to nie tylko okazja do poznania kultury, języka i zwyczajów jakie panują w belgijskim mieście Maldegem, ale przede wszystkim do zapoznania się z funkcjonowaniem młodzieżowych organizacji w tym regionie. Warto dodać, że wiele z nich działa na zasadach wolontariatu, mając za sobą bogate doświadczenia w zakresie realizacji projektów unijnych z udziałem młodzieży. Kolejne takie spotkanie miało miejsce w grudniu 2010 r. Następnie gospodarzem trzeciego spotkania była w kwietniu 2011 br. gmina Świdnica. We wrześniu br. młodzież z Grodziszcza gościła w niemieckim mieście Lampertheim. Tym razem gminę Świdnica reprezentują uczennice z trzech gimnazjów: z Lutomi Dolnej, Pszenna i Witoszowa Dolnego, które swoim talentem muzycznym będą miały swój udział w pomocy na rzecz uzdatniania źródeł wody pitnej w Afryce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group