Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 962
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nadchodzi I Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Poniedziałek, 29 lipca 2013, 9:37
Aktualizacja: 9:38
Autor: red.
Region: Nadchodzi I Dolnośląski Festiwal Tajemnic
Fot. użyczone
Już od 16 do 18 sierpnia będziemy ujawniać sekrety Zamku Książ i naszego regionu. Nadchodzi I Dolnośląski Festiwal Tajemnic, a wraz z nim niesamowite wykłady, zaskakujące projekcje filmowe, widowiskowe inscenizacje historyczne. Tak niezwykłego wydarzenia historycznego jeszcze u nas nie było.

I Dolnośląski Festiwal Tajemnic to najciekawsze wydarzenie historyczno - popularnonaukowe w sezonie, skierowane przede wszystkim do fascynatów dawnych dziejów, osób spragnionych wiedzy i poszukiwaczy przygód. Różnorodny wachlarz tematyczny prelekcji połączony z licznymi badaczami to niezwykła okazja, by poznać najmocniej skrywane tajemnice z naszego regionu (a więc województwa słynącego z niewyjaśnionych sekretów i tzw. "białych plam").

Organizatorzy przygotowali ponad 25 wykładów i 15 projekcji (w tym widowiskowy film „Nosferatu" z muzyką na żywo), sprowadzili nieudostępnianą turystom wystawę Muzeum Medycyny Sądowej oraz przewidzieli szereg tak wspaniałych atrakcji dodatkowych jak: inscenizacje historyczne, podniebne pokazy lotnicze, ucztę historyczną czy lekcje poszukiwawcze. Scenerią dla tych wszystkich niezwykłych wydarzeń zostanie Zamek Książ w Wałbrzychu, a więc obiekt, który przez swoją drugowojenną przeszłość nierozerwalnie kojarzy się z zaginionymi w wojennych zawieruchach skarbami Dolnego Śląska.

Festiwal stanowi autorski projekt Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski. W zamierzeniu organizatorki wydarzenia, dzięki przedstawieniu zagadnień związanych z zaginionymi skarbami kultury w sposób ciekawy, przystępny, prowokujący do myślenia i przede wszystkim kompleksowy, Festiwal ma na celu zwiększenie zainteresowania turystów krajowych i zagranicznych Dolnym Śląskiem.

Impreza została zaplanowana na 16-18 sierpnia 2013 roku jako trzydniowe (piątek, sobota, niedziela) spotkania z osobami zajmującymi się od lat poszukiwaniami zaginionych skarbów i zabytków, tajemnicami Dolnego Śląska i jego historią. Wśród prelegentów znajdą się naukowcy, dziennikarze, autorzy książek, eksploratorzy i przewodnicy.

Trzon festiwalu będą stanowić prelekcje zaproszonych gości, przeplatane projekcjami filmów dokumentalnych o zaginionych skarbach kultury i tajemnicach dolnośląskich. Wykładom oraz pokazom filmów towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, takie jak: prezentacja sprzętu eksploracyjnego, widowiska historyczne, wystawa o dolnośląskich zamkach oraz pokazy pirotechniczne i akrobacje powietrzne.

Festiwal jest adresowany do mieszkańców Dolnego Śląska oraz osób spoza regionu interesujących się historią, kulturą oraz tajemnicami Dolnego Śląska. Ma charakter popularnonaukowy i planowany jest jako wydarzenie cykliczne, wpisujące się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturowych na Dolnym Śląsku.

Organizatorami festiwalu są Ośrodek Badań Historycznych i Krajoznawczych „ProSilesia” oraz Zamek Książ w Wałbrzychu Spółka z o.o. Dyrektorem festiwalu jest Joanna Lamparska, koordynatorem ds. marketingu jest Anna Pytel, organizację festiwalu koordynuje Piotr Kałuża.

Partnerami festiwalu są: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Urząd Miasta Wałbrzych, Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Patronat medialny zapewniają: Money.pl – największy w Polsce portal biznesowy oraz miesięczniki „Focus” i „Focus Historia”, „Gazeta Wyborcza”, „Traveller National Geographic” i „Radio Wrocław”.

Sponsorami Festiwalu są: Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Projekt Arado w Kamiennej Górze, Agencja Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu, Kościół Pokoju w Świdnicy, firma KAROKA Katarzyna Roth-Kłudka, Urząd Miasta Kamienna Góra, Silesia Events.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group