Wtorek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 617
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Narada z sołtysami Gminy Strzegom

Wiadomości: Strzegom
Środa, 9 maja 2012, 13:42
Aktualizacja: 15:47
Autor: Grażyna Kuczer rzecznik prasowy
Fot. użyczone
Naradę władz samorządowych z sołtysami Gminy Strzegom w dniu 7 maja 2012 r. zdominowały problemy rolników, związane ze złym przezimowaniem plonów.

Konsekwencje tych strat, jak zauważył Andrzej Szczepanik, sołtys Tomkowic będą odczuwane przez rolników jeszcze przez długi czas, ponieważ pewne już poniesione w tym sezonie koszty nie zwrócą się, a w następnym - pogłębią deficyt gospodarstw rolnych. Gmina nie pozostaje obojętna na potrzeby rolników i oferuje im pomoc możliwą w danym momencie. Zbigniew Suchyta, Burmistrz Strzegomia przedstawił zebranym szerokie spektrum podjętych już działań przez samorząd lokalny w zakresie niesienia pomocy rolnikom: - Wystosowaliśmy apel do Marka Sawickiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pomoc rolnikom (efekt: uchwałą Rady Ministrów nr 43/2012 z dn. 3 kwietnia br. został opracowany program pomocowy dla rolników), skierowaliśmy do Ministerstwa Finansów prośbę o uproszczenie procedury umarzania podatku rolnego, przeprowadziliśmy rozmowę z Wicewojewodą Dolnośląskim Ewą Mańkowską na temat możliwości pomocowych dla Gminy Strzegom, http://www.tvp.pl/wroclaw/rolnicze/teraz-wies/wideo/06052012/7282763, powołaliśmy jako pierwsza gmina -Gminną Komisję ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, znajdujących się na obszarach dotkniętych ujemnymi skutkami przezimowania. Zwróciłem się z prośbą do innych samorządów o udzielenie poparcia w powyższych działaniach.
Burmistrz wskazał również na możliwości naszej gminy w kwestii udzielania pomocy poszkodowanym rolnikom. - Na wniosek rolnika udokumentowany dowodami , możemy zapewnić pomoc w formie odroczenia płatności podatkowych, czy rozłożenia ich na raty. Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy np. oświadczenia podatnika, czy zaświadczenia wydane przez właściwe podmioty. Decyzja zaś będzie miała charakter uznaniowy -powiedział.
Zebranych zainteresowała odpowiedź Ministerstwa Finansów na apel samorządowców o uproszczenie procedury umarzania podatku rolnego, polegającej na ograniczeniu materiału dowodowego w prowadzonych postępowaniach podatkowych. - Ministerstwo Finansów wskazało, że w sprawie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w formie umarzania zaległości w podatku rolnym rolnikom, którzy wystąpią do organu podatkowego z wnioskiem, należy stosować przepisy ustawy Ordynacja podatkowa - poinformował burmistrz. W toku dalszych rozmów radca prawny Krystyna Warachim przedstawiła podstawy prawne związane ze stosowaniem przez burmistrza ulg w spłacie podatku rolnego za 2012 r. w związku ze szkodami spowodowanymi przez ujemne skutki przezimowania upraw. - W trakcie postępowania podatkowego na organach podatkowych ciążą obowiązki wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, zebrania pełnego materiału dowodowego, wnikliwego rozpatrzenia sytuacji podatnika i dokonania oceny, uzasadniającej umorzenie zaległości w części lub w całości- stwierdziła pani mecenas.

Podstawowe informacje dotyczące udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych w sektorze produkcji rolnej oraz dopłat do materiału siewnego znajdziecie Państwo w pliku do pobrania.

Burmistrz ustosunkował się również do problemu degradacji środowiska spowodowanej unoszonym przez wiatr piaskiem granitowym z niewywożonych hałd zakładu Eurovia Kruszywa S.A. Kopalnia Graniczna . Brak zabezpieczenia składowiska, zbyt duża ilość nagromadzonego materiału sypkiego podatnego na przemieszczanie z wiatrem, jego położenie przy pasie drogi i zbyt blisko wsi Graniczna powoduje dużą uciążliwość życia mieszkańców nie tylko tej wsi. Burmistrz przedstawił działania samorządu w tej kwestii. - Problem przemieszczających się piasków spędza nam sen z powiek już od dłuższego czasu. Na moją prośbę skierowaną do Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu w dn. 31 stycznia 2012 r., przeprowadzono kontrolę 5 marca br.- powiedział. O wynikach kontroli poinformowała Ewelina Kowalska, Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Wsi. -Zlokalizowanie w tym miejscu składowiska jest zgodne z rodzajem zagospodarowania terenu, jak i jego funkcji. W zakresie uciążliwości pyłowych, kontrolujący stwierdził, że występująca emisja wtórna ma charakter niezorganizowany. W obowiązującym stanie prawnym ustawodawca nie nakłada obowiązku uzyskania decyzji emisyjnej w przypadku emisji niezorganizowanej-powiedziała, przytaczając słowa Roberta Podolskiego, Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym burmistrz spotka się z dyrekcją zakładu - w poszukiwaniu konsensusu - jeszcze w tym tygodniu .

Ważnym problemem podjętym na naradzie był zły stan dróg na terenie gminy Strzegom. Drogi nie są przystosowane do wywozu urobku z kopalń transportem ciężkim. Sołtysi apelowali o medialne nagłaśnianie problemu i zwrócenie się do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z prośbą o opracowanie programów pomocowych dla gmin dolnośląskich, w których wywóz urobku jest podstawą działalności gospodarczej, a związana z tym dewastacja dróg jest problemem nie do udźwignięcia przez samorządy lokalne. - Samorząd poprzez pośrednictwo posłów i senatorów z naszego terenu sygnalizuje problem, ale efektów namacalnych jeszcze nie mamy - z troską odparł burmistrz.

Niszczenie dróg na terenie gminy Strzegom postępuje w niepokojącym tempie i wsparcie rządowe w tym zakresie jest potrzebą chwili.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group