Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 541
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Narodowo i lokalnie – 11 listopada w Świebodzicach

Wiadomości: Świebodzice
Piątek, 13 listopada 2015, 6:50
Aktualizacja: 7:30
Autor: opr.red.
Fot. www.swiebodzice.pl
Obchody Święta Niepodległości w mieście od lat mają specyficzny charakter. Oprócz uroczystości religijno–patriotycznych w kościele Św. Mikołaja i pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego, zawsze uczczenie tej ważnej rocznicy ma także wydźwięk lokalny, świebodzicki.

Tak było i 11 listopada 2015 roku. Obchody 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uświetniło otwarcie II Wystawy Zegarów Gustava Beckera - najsłynniejszego świebodzickiego zegarmistrza. Odbył się także IV Bieg Niepodległości.

Oficjalne uroczystości z udziałem parlamentarzystów, władz miasta, duchowieństwa, radnych miejskich i powiatowych oraz mieszkańców zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona przez księdza prałata Jana Gargasewicza w kościele pw. Św. Mikołaja. Po eucharystii głos zabrał Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz oraz zaproszeni gości.

Burmistrz miasta obdarował koszem kwiatów posłankę na Sejm RP Annę Zalewską, wyrażając w ten sposób gratulacje w związku z otrzymaniem przez Panią Poseł nominacji na Ministra Edukacji Narodowej.

- W tym szczególnym dniu chciałbym nie tylko wyrazić wielkie uznanie i gratulacje, ale podkreślić, że może Pani zawsze liczyć na swoje rodzinne miasto, zawsze będzie tu Pani witana z życzliwością - podkreślał burmistrz.

- Jestem wasza, tu jest mój dom, moja rodzina, moja mała Ojczyzna, tu zawsze będę chętnie słuchać rad i sugestii - dziękowała Anna Zalewska za wiele życzliwości i wsparcia.

Głos zabrali także posłowie: Wojciech Murdzek i Ireneusz Zyska.

Następnie uczestnicy przenieśli się pod tablicę upamiętniającą Marszałka Piłsudskiego, gdzie złożono wieńce i kwiaty.
Część druga obchodów Święta Niepodległości w piękny sposób odwołała się do historii lokalnej i bogatej przeszłości miasta. Po raz drugi Towarzystwo Miłośników Świebodzic we współpracy z Kołem Filatelistycznym nr 1 zaprezentowało wystawę zegarów, które wyszły z fabryki najsłynniejszego świebodzickiego zegarmistrza, Gustava Beckera, a także z innych fabryk zegarów, działających w naszym mieście w XIX i XX wieku. Imponującą kolekcję budzików, zegarów stojących, wiszących, kominkowych; dokumenty, zdjęcia - wszystko to będzie można obejrzeć do niedzieli, 15 listopada, w Miejskim Domu Kultury.

Obchody Święta Niepodległości odbyły się także wcześniej w szkołach i przedszkolach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group