Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 810
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Nie chcą Lex Czarnek

Poniedziałek, 3 stycznia 2022, 11:27
Aktualizacja: 11:29
Autor: red
Świdnica: Nie chcą Lex Czarnek
Fot. UM Świdnica
Samorządy, organizacje społeczne, nauczyciele, dyrektorzy, rodzicie i uczniowie razem w obronie szkoły przed Lex Czarnek.

Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska dołącza do grona samorządowców, nauczycieli, rodziców, organizacji społecznych, dyrektorów i uczniów w obronie szkoły przed Lex Czarnek. Ustawa ta, tworząca szkołę partyjną, szkołę strachu zarządzaną przez kuratora, a nie przez samorząd i środowisko szkolne, trafia po raz kolejny do sejmowej komisji.

4 stycznia o 15:00 na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmian w prawie oświatowym znanego jako Lex Czarnek. Projekt, który umacnia władzę kuratorów, ogranicza autonomię szkół i odbiera rodzicom, uczniom i wspólnotom lokalnym wpływ na to, co się dzieje w szkołach, może być głosowany w Sejmie jeszcze w tym tygodniu.

Samorządowcy, organizacje społeczne, związki nauczycielskie i stowarzyszenia oświatowe, rodzicielskie i uczniowskie od kilku miesięcy apelują o wycofanie się rządu z planów centralizacji i upartyjnienia polskiej szkoły. Argumentują, że te wszystkie zmiany oznaczają koniec edukacji, którą Polacy budowali po 1989 roku. Szkoła na powrót ma stać się szkołą w służbie partii. Dlatego ponownie, tak jak we wrześniu i w grudniu, mówimy razem stanowczo - szkoła ma być wolna, NIE partyjna.

Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska również włącza się w obronę polskich szkół przed Lex Czarnek. Wystosowała list do dyrektorów placówek oświatowych zarządzanych przez miasto, nauczycieli, rodziców i uczniów oraz do Młodzieżowego Domu Kultury w którym przestrzega przed upartyjnieniem polskiej edukacji oraz nadmiernej władzy kuratorów nad szkołami. Do listu prezydent dołączono również stanowisko Związku Miast Polskich.

Samorządowcy skupieni w Ruchu Samorządowym „Tak! Dla Polski” organizują w dniu 3 i 4 stycznia konferencje prasowe występując wspólnie z przedstawicielami wszystkich sił opozycji demokratycznej, organizacji pozarządowych i związków zawodowych nauczycieli. Wałbrzych, Wrocław, Opole, Łódź, Warszawa, Gdańsk, Sopot czy Tarnów, to tylko niektóre z miast w odbędą się konferencje przeciwko Lex Czarnek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group