Środa, 24 lipca
Imieniny: Kingi, Krystyny
Czytających: 645
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Niebieska skrzyneczka

Piątek, 5 lipca 2024, 7:26
Aktualizacja: 10:28
Autor: red
powiat świdnicki: Niebieska skrzyneczka
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
Niebieska Skrzyneczka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. To projekt zrodzony w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a którego idea dotarła właśnie do Powiatu Świdnickiego.
- Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni, w której każdy uczeń może anonimowo wyrazić swoje obawy, problemy, prosić o pomoc lub wskazać, że ktoś potrzebuje takiej pomocy. Niebieskie Skrzyneczki zawieszane będą w szkołach, w bezpiecznym, w miarę możliwości odizolowanym miejscu, do których uczniowie będą mogli wrzucać anonimowe wiadomości z prośbą o wsparcie lub informacje o trudnych sytuacjach, z którymi zmagają się sami lub ich rówieśnicy – przybliża ideę projektu Marcelina Maciąg – Przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego i jednocześnie pomysłodawczyni i koordynatorka akcji.
- To bardzo cenna inicjatywa, gdyż od wielu lat notujemy alarmujące statystyki dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Tylko w 2023 roku odnotowano 2139 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, z których 146 zakończyło się tragicznie. O 150% wzrosły próby samobójcze w 2022 roku w porównaniu z rokiem 2023. Dostępność do specjalistów i porad z zakresu zdrowia psychicznego dla młodzieży wygląda fatalnie. 238 dni – tyle wynosi średni czas oczekiwania na konsultację u psychiatry dziecięcego w ramach NFZ a 1 psychiatra dziecięcy przypada na przeszło 12 tys. dzieci! – alarmuje Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, która wraz z Senator Agnieszką Kołacz – Leszczyńską próbują zaszczepić ideę Niebieskich Skrzyneczek na Dolnym Śląsku, w tym w regionie wałbrzyskim.
- Statystyki dotyczące kondycji psychicznej polskiej młodzieży wyglądają zatrważająco, jednak ciesz fakt, że problem ten zauważalny jest wśród samej młodzieży, gdyż projekt Niebieskiej Skrzyneczki to idea, która wyszła od samej młodzieży – mówi Senator Agnieszka Kołacz – Leszczyńska.

Projekt Niebieskich Skrzyneczek w założeniach objąć ma cały kraj i w najbardziej optymistycznym scenariuszu każda szkoła ponadgimnazjalna powinna mieć na swoim terenie chociaż jedną Niebieską Skrzyneczkę.

- Cieszymy się, że tak cenna inicjatywa, dzięki parlamentarzystom z regionu wałbrzyskiego, dotarła do Powiatu Świdnickiego. Deklarujemy, że już w czasie wakacji zaczniemy konsultacje ze szkołami, dla których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki, aby od 1 września taka skrzyneczka znalazła się w każdej szkole ponadgimnazjalnej na terenie naszego powiatu – deklaruje Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz. Cieszy również pozytywny odzew naszej młodzieży, która czynnie chce się włączyć w promocję projektu, o czym świadczy obecność na dzisiejszym spotkaniu świdnickiej młodzieży – dodaje Starosta.

Niebieskie Skrzyneczki w swoim założeniu mają też pomóc szkolnym pedagogom, którzy po przeanalizowaniu wrzucanych do nich karteczek będą wiedzieli z jakimi problemami boryka się młodzież z ich szkół, będą trzymali rękę na pulsie i mieli możliwość szybkiej reakcji w razie sytuacji kryzysowych – dodaje koordynatorka projektu Marcelina Maciąg z Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Projekt, z Województwa Mazowieckiego, dotarł już na Dolny Śląsk a w jego promocję włączył się Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego i Młodzieżowa Rada Miasta Świdnica. Patronat na projektem objęli: Wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska, Minister Zdrowia Izabela Leszczyna, Minister Edukacji Barbara Nowacka oraz Monika Horna – Cieślak Rzecznik Praw Dziecka.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group