Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 617
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niemcy przyjechali do Polski pracować

Wiadomości: Region - Świebodzice
Czwartek, 11 marca 2010, 10:49
Aktualizacja: 12:01
Autor: UM Świebodzice, opr. MaS
Fot. UM Świebodzice
Są młodzi, chwilowo bezrobotni, ale otwarci na nowe doświadczenia. Dlatego zdecydowali się przyjechać do Polski za pracą. Mowa o siedmioosobowej grupie Niemców, którzy od marca rozpoczęli dwumiesięczny pobyt w Świebodzicach. Pracują w jednostkach podległych miastu, zdobywają doświadczenie, uczą się języka i nawiązują nowe znajomości.

A wszystko to w ramach polsko-niemieckiego projektu wymiany Transgredio. – Projekt finansowany jest w 100% przez Europejski Fundusz Społeczny. Partnerami w projekcie są Spółka Komunalna „Aufbauwerk” w Lipsku oraz Saksoński Urząd Pracy – mówi Marzena Korona-Kruk, szefowa Wydziału Promocji, Informacji i Współpracy Zagranicznej UM w Świebodzicach. - W ramach dwuletniego projektu 80 młodych bezrobotnych ludzi z Saksonii w wieku do 26 lat spędzi ośmiotygodniowe praktyki zawodowe w Świebodzicach. Projekt kończy się 30 czerwca 2012 roku.

Pierwsi odważni już pracują. Można ich spotkać m. in. w miejskim przedszkolu, gimnazjum, prywatnym przedsiębiorstwie ogrodniczym oraz w Wydziale Promocji UM. Tu zakotwiczył się 23-letni Andre Kahlert z Lipska. Przyznaje, że praca w urzędzie to dla niego zupełnie nowe wyzwanie, wcześniej pracował w firmie budowlanej.

- Kiedy straciłem pracę okazało się, że ciężko znaleźć interesującą ofertę, jeśli takowa jest to od razu pojawia się kilkunastu kandydatów na jedno miejsce – mówi Andre. – Zaproponowano mi w urzędzie pracy udział w tym projekcie. Spodobał mi się pomysł i jestem. Do wyboru były Polska i Czechy, zdecydowałem się na Polskę i jestem zadowolony. Ludzie są bardzo mili i życzliwi, jest zupełnie inna atmosfera pracy. Bardzo smakuje mi polskie jedzenie. W weekend jedziemy zwiedzać Wrocław.

Bo nie tylko nauka zawodu czeka na praktykantów w Polsce. Uczą się także języka polskiego, zwiedzą Dolny Śląsk i poznają historię regionu. Dla wielu z nich będzie to na pewno także osobiste przeżycie - w grupie jest dziewczyna, której dziadek mieszkał kiedyś w Legnicy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group