Poniedziałek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 894
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Niezwykłe spotkanie z mistrzynią

Czwartek, 22 listopada 2012, 2:21
Aktualizacja: 2:22
Autor: red.
Świdnica: Niezwykłe spotkanie z mistrzynią
Fot. użyczone
Szkoła Podstawowa nr 105 gościła Beatę Woźną, byłą siatkarkę, pięciokrotną mistrzynię Polski z BKS Stal Bielsko–Biała, która przybyła na spotkanie ze społecznością uczniowską dzięki zaproszeniu wystosowanemu przez Iwonę Styczeń – rodzica ucznia z klasy 5a.

Beata Woźna pochodzi ze Świdnicy i przyjeżdża do Polski raz na 3-4 lata. Przy okazji pobytu w ojczystym kraju, odwiedziła naszą szkołę, aby podzielić się osobistymi doświadczeniami, refleksjami z wieloletniego przebywania na odległym kontynencie.

Po zakończeniu kariery sportowej, odbytych studiach lingwistycznych w Wielkiej Brytanii była reprezentantka Polski w 2001r. udała się do Papui-Nowej Gwinei z misją przetłumaczenia Biblii na jeden z kilkuset języków plemion zamieszkujących ten kraj. Papua - Nowa Gwinea jest państwem zamieszkałym przez około 880 grup etnicznych, z których każda mówi innym językiem.

Ponad 10 lat temu Pani Beata trafiła na Wyspy Ninigo, stanowiące część Wysp Admiralskich w Prowincji Manus na Południowym Pacyfiku. Mieszka tam lud Ninigo liczący około 1500 osób, który porozumiewa się w języku seimat. To tam wśród miejscowych rybaków, żeglarzy i rolników pracuje utytułowana siatkarka-misjonarka. Mrożących krew w żyłach przygód przez te dziesięć lat nie brakowało - dwumetrowy rekin płynący pod łodzią, niesamowicie groźny huragan, tropikalne choroby pasożytnicze, czynne wulkany.

Mimo tych wszystkich przeciwności niestrudzona misjonarka cały czas pracowała nad tłumaczeniem Nowego Testamentu. Przy tym pogłębiała znajomość miejscowych języków, wraz ze współpracownicą Theresą Wilson jest autorką podręcznika gramatyki ("Seimat grammar essentials").

W bieżącym roku Beata Woźna skończyła rozpoczęty w 2006 r. przekład Pisma św., który niedawno został oddany do druku. Gość w niezwykle plastyczny sposób opowiedział o przepięknej florze, bogatej faunie, zmiennych strefach klimatycznych, trudnych warunkach socjalnych, komunikacyjnych, transportowych, bytowych wysp Pacyfiku, a dzieci i młodzież zadali mnóstwo pytań, na które uzyskali wyczerpujące odpowiedzi.

Dyrektor szkoły Małgorzata Pielach w imieniu swoim, kadry pedagogicznej i całej społeczności uczniowskiej serdecznie podziękowała Beacie Woźnej za przybycie i ciekawe spotkanie, zapraszając misjonarkę do ponownego odwiedzenia naszej szkoły podczas kolejnego pobytu w Polsce.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group