Piątek, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 244
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nigdy więcej wojny!

Wiadomości: Region
Wtorek, 8 września 2015, 6:40
Aktualizacja: 7:16
Autor: red.
Fot. www.strzegom.pl
Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę agresji Niemiec na Polskę, które odbyły się w niedzielę, 6 września br. na terenie Muzeum Gross–Rosen w Rogoźnicy, miały podniosły i wyjątkowy charakter. Głównie ze względu na obecność znamienitych gości i odsłonięcie specjalnej tablicy ufundowanej przez społeczeństwo Ziemi Strzegomskiej.

Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę agresji Niemiec na Polskę, które odbyły się w niedzielę, 6 września br. na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy, miały podniosły i wyjątkowy charakter. Głównie ze względu na obecność znamienitych gości i odsłonięcie specjalnej tablicy ufundowanej przez społeczeństwo Ziemi Strzegomskiej.

Wśród zaproszonych byli m. in. wicepremier i minister obrony narodowej - Tomasz Siemoniak, poseł na Sejm RP - Agnieszka Kołacz - Leszczyńska, senator RP - Wiesław Kilian, wojewoda dolnośląski - Tomasz Smolarz, marszałek województwa dolnośląskiego - Cezary Przybylski, starosta powiatu świdnickiego - Piotr Fedorowicz, prezydent Wałbrzycha - Roman Szełemej, burmistrzowie okolicznych miast i oczywiście władze samorządowe Strzegomia na czele z burmistrzem - Zbigniewem Suchytą. Nie zabrakło przedstawicieli duchowieństwa, Wojska Polskiego i młodzieży szkolnej.

Uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Polowej Mszy Św., którą odprawił biskup świdnicki - ks. Ignacy Dec. Ordynariusz diecezji świdnickiej w okolicznościowej homilii podkreślił, że przyczyną rozpoczęcia II wojny światowej były dążenia dwóch państw totalitarnych do hegemonii w Europie i obalenia przy użyciu siły porządku międzynarodowego. - To, co się wydarzyło, było wynikiem tego, że zarówno Hitler i Stalin zerwali więź z Panem Bogiem, byli głusi na jego głos, byli głusi na słowo prawdy - podkreślał biskup świdnicki. Kapłan zaznaczył, że musimy z tej gorzkiej lekcji wyciągnąć wiele wniosków - przede wszystkim nie dać się ogłuszyć na Pana Boga, pielęgnować w sobie dar słuchania Boga, być otwartym na drugiego człowieka i kontrolować swoje życie przed Stwórcą.

Minister obrony narodowej - Tomasz Siemoniak, zwracając się głównie do więźniów i młodzieży, podkreślił, że bardzo się cieszy z ich obecności. - To bardzo ważne, że tutaj jesteście! Dajecie w ten sposób piękne świadectwo swojego przywiązania do Ojczyzny. Będąc uczniem, wielokrotnie byłem w Muzeum Gross-Rosen i zapamiętałem na całe życie historię tego miejsca i obozowiczów (…). Nigdy więcej wojny! - mówił w swoim przemówieniu minister. - Oddajmy dzisiaj hołd tym wszystkim, którzy w Gross - Rosen w bestialski sposób stracili swoje życie - dodał natomiast marszałek Cezary Przybylski.

Mocno zabrzmiał Apel Poległych, który został odczytany przez strzegomskich harcerzy ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Pięknym i niezwykle symbolicznym momentem było złożenie wieńców przez poszczególne delegacje przed pomnikiem mauzoleum.

Na zakończenie niedzielnych uroczystości miał miejsce jeszcze jeden akcent - odsłonięcie tablicy ufundowanej przez społeczeństwo Ziemi Strzegomskiej w hołdzie pomordowanym w KL Gross-Rosen. Aktu odsłonięcia dokonali wicepremier i minister obrony narodowej - Tomasz Siemoniak i przewodniczący RM w Strzegomiu - Tomasz Marczak. Tablicę poświęcił biskup Ignacy Dec.

Organizatorami tegorocznych obchodów był Urząd Miejski w Strzegomiu, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum Gross-Rosen. Odbywały się pod honorowym patronatem marszałka województwa dolnośląskiego - Cezarego Przybylskiego i biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group