Poniedziałek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Nowe inwestycje w Słodowni Strzegom

Wtorek, 29 stycznia 2013, 15:23
Aktualizacja: 15:26
Autor: UM Strzegom
Strzegom: Nowe inwestycje w Słodowni Strzegom
Fot. UM Strzegom
Danish Malting Group Polska zwiększa inwestycje w Słodowni Strzegom. Dzięki nim do połowy 2013 roku powstanie jedna z największych baz magazynowych jęczmienia na Dolnym Śląsku, o pojemności prawie 60 tys. ton. Tym samym łączna wartość wydatków poniesionych przez duńskiego inwestora na rozbudowę bazy magazynowej w Strzegomiu zamknie się kwotą ponad 20 mln zł.

W listopadzie 2012 r. na terenie Słodowni wyrosło 6 nowych silosów, każdy o pojemności ok. 2,5 tys. ton. Zbiorniki są wyposażone w indywidualny system wentylacji oraz urządzenia do stałego pomiaru temperatury. Dodatkowo powstały też nowe magazyny na słody specjalne (kolorowe, ekologiczny, koszerny) o pojemności 1 tys. ton.

Dzięki rozbudowie bazy magazynowej Słodownia Strzegom, specjalizująca się w produkcji tzw. słodów kolorowych, wykorzystywanych głównie do produkcji piw ciemnych, jest obecnie w stanie zgromadzić jednorazowo 40 tys. ton jęczmienia, czyli ponad 10 razy więcej niż 8 lat temu, kiedy zakład przejmowała duńska grupa słodownicza DMG. W chwili prywatyzacji słodownia dysponowała bowiem silosami o pojemności 4 tys. ton, jednak dla jęczmienia browarnego wykorzystywano jedynie ok. 2 tys. ton.

Na początku grudnia br. Grupa DMG podjęła decyzję o kolejnej inwestycji - w 2013 roku na terenie strzegomskiej słodowni pojawi się identyczna bateria sześciu zbiorników, w efekcie czego jeszcze przed przyszłorocznym sezonem skupu jęczmienia, rozpoczynającym się w lipcu, DMG Polska będzie dysponować jedną z największych na Dolnym Śląsku baz magazynowych zboża.

- Przyszłoroczna inwestycja to kolejny ważny krok w nieustannym procesie unowocześniania i wzrostu potencjału DMG Polska - komentuje Marcin Siemion - Jeśli zsumować wszystkie kwoty wydatkowane na te cele w Słodowni Strzegom i naszym wiodącym zakładzie w Sierpcu na Mazowszu, to w przyszłym roku zamkną się one sumą 93 mln zł. Niezależnie od rozbudowy magazynów wydaliśmy poważne kwoty na dostosowanie procesów technologicznych do najwyższych światowych standardów, dzięki modernizacji parku maszynowego i komputeryzacji produkcji.

Zakup przedsiębiorstwa w Polsce w 2004 r. to transakcja o wartości 48 mln zł, tak więc w ciągu 8 lat sumaryczna wartość inwestycji Grupy DMG w Polsce osiągnie bez mała 141 mln zł.

- Dynamiczny rozwój Słodowni Strzegom budzi podziw i uznanie. Inwestycje słodowni sprzyjają właściwemu rozwojowi rolnictwa w gminie i współgrają z oczekiwaniami rolników. Budowa nowych silosów gwarantuje ciągłość skupu jęczmienia browarnego, z czego cieszą się rolnicy Gminy Strzegom. Właściciele firmy zadeklarowali (i tak uczynili), że wybudują magazyny na przechowywanie m.in. słodu czarnego, którego warzenie daje w konsekwencji ten intensywny zapach. Możliwość przechowywania większych ilości słodu stwarza szansę zwiększenia produkcji zimą, a zmniejszenia latem, gdy zapach jest bardziej intensywny. Powyższy przykład świadczy o tym, że firma uwzględnia głos i potrzeby mieszkańców - mówi burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.

Dumą napawa fakt, że Słodownia Strzegom jest jednym z wiodących w Europie producentów słodów specjalnych, produkowanych metodą suszarniową (do nich należy np. słód monachijski, wiedeński, bursztynowy) lub metodą prażenia (tu należy wyróżnić pełną gamę, począwszy od jasnych słodów karmelowych, poprzez czekoladowe a kończąc na jęczmieniu prażonym i słodzie barwiącym). Dzięki uzyskanym certyfikatom Słodownia Strzegom produkuje również słód koszerny jak i tak często poszukiwane słody ekologiczne. Gama zastosowania słodów kolorowych jest bardzo szeroka: od piwowarstwa poprzez piekarnictwo a nawet jako dodatek do karm zwierzęcych.

Słód produkowany przez spółki DMG Polska pochodzi w 100% z polskiego jęczmienia.

- Mamy nadzieję, że zapach wydobywający się w czasie pewnego cyklu produkcyjnego będzie coraz mniej dokuczliwy. Dotyczy to także hałasu, będącego wynikiem pracy wentylatorów, który jest uciążliwy dla okolicznych mieszkańców, szczególnie późnym wieczorem i nocą. Ale przy tak imponującym rozwoju, słodownia sobie i z tym poradzi, a uciążliwości z czasem znikną. Modernizacja słodowni bardzo nas cieszy, a tym bardziej stały skup jęczmienia -mówi Maria Michalec, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu.

Współpracę ze słodownią bardzo pozytywnie oceniają rolnicy Gminy Strzegom. - Słodownia jest solidną firmą i wypłacalną, co należy szczególnie podkreślić - stwierdza Zdzisław Kudyba, sołtys Strzegomia - Ważnym jest fakt niesienia pomocy rolnikom w dostępie do najwyższej jakości materiału siewnego oraz skupu jęczmienia w czasie żniw, ponieważ nie każdy rolnik posiada silosy do magazynowania. Rozbudowa bazy słodowni idzie we właściwym kierunku, sprzyja rozwojowi rolnictwa w naszej gminie i zadowoleniu rolników.

Dla informacji dodajmy, że Danish Malting Group Polska jest częścią największej duńskiej grupy słodowniczej DMG A/S, do której w Polsce należą Słodownia Sierpc oraz Słodownia Strzegom. Głównymi dostawcami słodowni są producenci rolni z Dolnego Śląska - ponad 80% dostaw. Wśród nich są dostawcy z gminy Strzegom.

(Monika A. Marszycka/ Grażyna Kuczer UM Strzegom)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group