Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 977
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Noworoczne spotkania sołectw

Środa, 16 stycznia 2013, 0:16
Aktualizacja: 0:24
Autor: red.
Gmina Świdnica: Noworoczne spotkania sołectw
Fot. użyczone
Kolejne trzy sołectwa: Witoszów Dolny, Bystrzyca Górna oraz Pszenno w miniony weekend zorganizowały świąteczno–noworoczne spotkania mieszkańców. Jak zwykle towarzyszyły im tradycyjne śpiewy kolęd, wspólne rozmowy i degustacja potraw.

Wczesnym popołudniem w świetlicy „Leśniczówka” w Witoszowie Dolnym Zespół Śpiewaczy „Ale Babki” był gospodarzem III Artystycznych Spotkań Zespołów Śpiewaczych.
Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się koncertem kolęd, Mszę św. w intencji wszystkich zespołów ludowych odprawił ks. dr Jarosław Lipniak, proboszcz miejscowej parafii. Dalsza część spotkania miała miejsce w świetlicy, gdzie oprócz gospodarzy wystąpiły zaproszone zespoły z gminy Świdnica: „Kądziołeczka” z Lutomi i „A to Checa” z Pszenna oraz „Jarzębina” z gminy Kobierzyce, „Rozmaryn” z Rogowa Sobóckiego, „Dobromierzanie” z Dobromierza, „Akacjowe Śpiewule” z Kątek. „Ale Babki” przygotowały również miła niespodziankę dla swojej długoletniej instruktor Hanny Raszkieiwcz, która w tym dniu obchodziła swoje urodziny. Pani Hanna pracuje na terenie gminy Świdnica z zespołami śpiewaczymi od marca 1990 roku. Przez 22 lata jest związana z amatorskim ruchem artystycznym.

Prowadzi zespoły „Złoty Kłos”, „Kalina” i „Jubilatki”, które występują również razem jako zespół śpiewaczy „Ale Babki”. Zespoły prowadzone przez Hannę Raszkiewicz biorą rok rocznie czynny udział w różnych imprezach środowiskowych, gminnych, wojewódzkich ogólnopolskich oraz przeglądach i festiwalach. I to w gronie miłośników muzyki ludowej Pani Hanna mogła świętować swoje urodziny.

Organizatorem drugiego w tym dniu spotkania był Klub Seniora z Bystrzycy Górnej. Również i tam nie zabrakło radosnego śpiewania kolęd, degustacji smacznym potraw oraz wspólnych rozmów. Miłym akcentem tego wieczoru było uroczyste wręczenie certyfikatów z ukończenia szkolenia w ramach projektu INTERNET DLA SZTARSZAKA. Wszyscy seniorzy zgodnie podkreślali, że był to bardzo dobry pomysł i chcą go kontynuować.

Chcieliśmy pokazać uczestnikom projektu różne możliwości wykorzystania nowych technologii oraz przekonać ich, że używanie komputera i internetu ułatwia osobom starszym funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki zdobytej wiedzy i nabytym umiejętnościom mogą stać się bardziej aktywni i samodzielni.

Tradycyjnie już od 10 lat seniorzy z Pszenna spotykają się, aby wspólnie podzielić się opłatkiem i złożyć sobie noworoczne życzenia. W tym roku impreza odbyła w sobotę 12 stycznia. Na tę okoliczność dzieci z zespołu SMYKI pod kierownictwem Anny Trzeciak i Lubomira Szmid oraz Zespół Śpiewaczy „A to Checa” zaprezentowały program taneczno-muzyczny. Dla zespołu śpiewaczego, który swoją działalność zainagurował w lutym ubiegłego roku był to już 2 w tym dniu występ. Następnie obecni składali sobie wzajemnie życzenia i wznieśli noworoczny toast za pomyślność i zdrowie seniorów. Podczas spotkania organizatorzy uhonorowali słodkim upominkiem jedną z najstarszych seniorek we wsi Pszenno, przybyłą na noworoczne spotkanie. Pani Józefa Bartnik w tym roku świętować będzie swoje 92 urodziny.

- Każda taka okazja do wspólnych spotkań i rozmów z przyjaciółmi, znajomymi jest bardzo cenna, szczególnie dla osób samotnych. Życzę długich lat w zdrowiu, życzliwości, szczęścia, dobroci i miłości przez cały nowy rok - wójt gminy Teresa Mazurek podziękowała za to, że pomimo niesprzyjającej pogody Seniorzy zechcieli wyjść z domów i pobyć razem.

Spotkania seniorów tak w Bystrzycy Górnej jak i w Pszennie zakończyły się wspólną zabawą taneczną.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group