Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1330
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Nowy budynek mieszkalny

Wtorek, 5 kwietnia 2022, 11:43
Autor: red
Świebodzice: Nowy budynek mieszkalny
Fot. UM Świebodzice
W czwartek 31 marca Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach dokonała odbioru nowo wybudowanego budynku mieszkalnego przy ul. Kazimierza Odnowiciela 1 D–F.

W spotkaniu wzięli udział Burmistrz Miasta Paweł Ozga, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska i Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Elżbieta Krzan oraz Wiceprezes Sylwia Wawrzyńczyk.

Budynek wielorodzinny posiada 50 lokali z balkonami, ponadto mieszkania na parterze mają przestronne tarasy. W podziemnym garażu wielostanowiskowym znajduje się 25 miejsc parkingowych. Powstanie tego budynku jest odpowiedzią na zapotrzebowanie w naszym mieście na mieszkania nie wymagające dużego wkładu finansowego. Spółdzielnia Mieszkaniowa jako jedna z nielicznych w regionie jest prężnym inwestorem budującym nowe budynki wielorodzinne. Koszt budowy to kwota ponad 11 milionów złotych, Koszt 1 m kwadratowego mieszkania wyniósł 4250,00 zł. W pierwszych tygodniach kwietnia br. rozpocznie się przekazywanie lokali mieszkalnych przyszłym mieszkańcom.

Jak informuje nas Prezes Spółdzielni Elżbieta Krzan nikt w okolicy nie realizuje budownictwa mieszkaniowego w tak atrakcyjnej cenie. Wynika to z faktu, że Spółdzielnia Mieszkaniowa realizuje inwestycje w formule kosztownej, bez marży zysku.
Z uwagi na fakt, że dzięki nowym przepisom, będącym częścią programu Mieszkanie+, a mianowicie programowi SBC (Społeczne Budownictwo Czynszowe) w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego, o preferencyjne kredyty mogą starać się spółdzielnie mieszkaniowe na finansowanie mieszkań lokatorskich, Spółdzielnia zdecydowała się na zaciągnięcie kredytu na wybudowanie mieszkań w tym budynku o takim właśnie statusie, z opcją wykupu na własność. Program ma na celu zapewnienie tańszego finansowania zwrotnego na realizowanie celów mieszkaniowych. Bank Gospodarstwa Krajowego skierował do spółdzielni mieszkaniowych w całej Polsce propozycję finansowania mieszkań lokatorskich, które udzielane jest na preferencyjnych warunkach, na 30 lat. Program ma wspomóc osoby, których na obecną chwilę nie stać na zakup własnego mieszkania. W wariancie dojścia do własności lokalu oprocentowanie kredytu stanowi - obok stawki WIBOR - dodatkowo marża banku. Dzięki determinacji Zarządu Spółdzielni udało się wynegocjować niską marżę oprocentowania kredytu. Po spłacie, która może nastąpić jednorazowo nie wcześniej niż po 5 latach, bądź po 30 latach (maksymalny okres kredytowania) staniemy się właścicielami mieszkania.

Jak informuje nas Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Elżbieta Krzan zapotrzebowanie na lokale mieszkalne jest przeogromne. Nie ma dnia, by Spółdzielnia nie otrzymała telefonu z zapytaniem o możliwość ubiegania się o mieszkanie. W marcu br. Spółdzielnia złożyła do Rady Miasta Świebodzice wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej pod realizację budownictwa mieszkaniowego w oparciu o postanowienia Ustawy z dnia 5 lipca 2018r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Lex Deweloper). W okolicy OSiR-u na osiedlu Piastowskim Spółdzielnia mogłaby zrealizować dwa budynki mieszkalne, wielorodzinne o liczbie ponad 120 lokali mieszkalnych wraz z infrastrukturą techniczną i komunikacją. Podjęcie przez Radę Miejską Uchwały umożliwiającej realizację budownictwa mieszkaniowego, wielorodzinnego, w tym budownictwa lokatorskiego wydaje się być formalnością, wyrazem wsłuchiwania się w głos mieszkańców, których Rada Miasta jest reprezentantem. Co więcej powstanie kolejnych budynków przyczyni się do rozwoju Miasta Świebodzice oraz zwiększenia jego znaczenia w regionie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group