Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 929
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: O historii pieniądza i nie tylko

Sobota, 6 kwietnia 2013, 10:07
Autor: red.
Świebodzice: O historii pieniądza i nie tylko
Fot. użyczone
Zapraszamy na promocję książki pt. “Pieniądz zastępczy w Rejencji Wrocławskiej w latach 1914–1924”, której autorem jest świebodziczanin dr Janusz Kujat. Jest to jego praca doktorska, uzupełniona o kilka dość ważnych szczegółów dotyczących obiegu pieniężnego na Śląsku w okresie od 1914 do 1931 roku.

To druga w Polsce publikacja o pieniądzu zastępczym na Śląsku. Zawiera dużo informacji o sytuacji społeczno-poityczno-gospodarczej na terenie ówczesnej Rejencji Wrocławskiej. Opisuję w niej m.in. problemy z jakimi borykali Ślązacy w okresie I wojny światowej i po jej zakończeniu do reformy walutowej z 1924 roku – opowiada autor. - Jej wielkim atutem jest to, że dotyczy nieznanego dotąd okresu w naszych regionalnych dziejach. W książce jest wiele faktów z życia gospodarczego miasta i okolicznych miejscowości. Zawiera kilkadziesiąt barwnych ilustracji. Dla numizmatyków ponadto jest istotne to, że jednym z rozdziałów jest opisany w dość obszernej formie rozwój ikonografii na pieniądzu od jego powstania po czasy współczesne. Publikację można traktować jako kolejną książkę o naszych dziejach, choć z perspektywy wydawanych środków płatniczych.

Ciekawostką jest fakt, że pieniądze plastikowe wcale nie weszły do obiegu na przełomie XX i XXI wieku, ale były w portfelach świebodziczan już w latach XX ubiegłego wieku. Oczywiście takich ciekawostek z naszej historii jest w książce dużo więcej.

Zainteresowanych zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach w niedzielę, 7 kwietnia, o godz. 16.30.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group