Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 998
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: O klapsach, maltretowaniu i zabieraniu dzieci z domu

Sobota, 20 listopada 2010, 10:29
Aktualizacja: Niedziela, 21 listopada 2010, 7:43
Autor: KO
Świdnica: O klapsach, maltretowaniu i zabieraniu dzieci z domu
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Jeden z najwybitniejszych polskich ekspertów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, prokurator Jarosław Polanowski, prowadził wczoraj specjalne szkolenie w Świdnicy. Od sierpnia obowiązuje znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zmiany weszły też w kilku innych ustawach – po to, aby skuteczniej bronić ofiar przemocy, szczególnie dzieci. Zapisano tu budzący kontrowersje przepis, zgodnie z którym w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie, pracownik socjalny ma prawo odebrać dziecko z rodziny.

Nowelizacja wprowadziła także zakaz stosowania kar cielesnych przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim. Nowych zapisów jest więcej. Rozszerzono formy pomocy udzielanej bezpłatnie ofiarom domowej przemocy. Osoby maltretowane pod własnym dachem mogą skorzystać z darmowego poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego, rodzinnego, a także badania lekarskiego, które pomoże ustalić przyczyny i rodzaj uszkodzeń ciała oraz wydanie zaświadczenia lekarskiego.

Zgodnie z nowelizacją na gminy nałożono nowe zadania, na przykład obowiązek tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych, które się składają z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

Prowadzący wczorajsze szkolenie Jarosław Polanowski, prokurator apelacyjny delegowany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, to konsultant projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, członek Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ekspert i współpracownik Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i licznych organizacji pozarządowych.

Podczas szkolenia omówiono nowe zadania i obowiązki wynikające ze zmiany przepisów oraz gminny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wzięli w nim udział pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Miejskiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, sądu i prokuratury, kuratorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group