Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 577
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O klapsach, maltretowaniu i zabieraniu dzieci z domu

Wiadomości: Świdnica
Sobota, 20 listopada 2010, 10:29
Aktualizacja: Niedziela, 21 listopada 2010, 7:43
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Jeden z najwybitniejszych polskich ekspertów w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, prokurator Jarosław Polanowski, prowadził wczoraj specjalne szkolenie w Świdnicy. Od sierpnia obowiązuje znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zmiany weszły też w kilku innych ustawach – po to, aby skuteczniej bronić ofiar przemocy, szczególnie dzieci. Zapisano tu budzący kontrowersje przepis, zgodnie z którym w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą w rodzinie, pracownik socjalny ma prawo odebrać dziecko z rodziny.

Nowelizacja wprowadziła także zakaz stosowania kar cielesnych przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim. Nowych zapisów jest więcej. Rozszerzono formy pomocy udzielanej bezpłatnie ofiarom domowej przemocy. Osoby maltretowane pod własnym dachem mogą skorzystać z darmowego poradnictwa medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego, zawodowego, rodzinnego, a także badania lekarskiego, które pomoże ustalić przyczyny i rodzaj uszkodzeń ciała oraz wydanie zaświadczenia lekarskiego.

Zgodnie z nowelizacją na gminy nałożono nowe zadania, na przykład obowiązek tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych, które się składają z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.

Prowadzący wczorajsze szkolenie Jarosław Polanowski, prokurator apelacyjny delegowany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, to konsultant projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, członek Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz ekspert i współpracownik Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i licznych organizacji pozarządowych.

Podczas szkolenia omówiono nowe zadania i obowiązki wynikające ze zmiany przepisów oraz gminny system przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wzięli w nim udział pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Miejskiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, sądu i prokuratury, kuratorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~lilka 20-11-2010 16:22
Ale przemoc w rodzinie to także maltretowanie matek, babć, przez małoletnich np. gimnazjalistów, bo dorośli dzieci nie mogą, ale odwrotnie można. To samo dotyczy przemocy nastolatków, a nawet dzieci wobec siebie wzajemnie. Im wolno.
~ 28-11-2010 22:18
Kurcze znęcanie się nad dzieckiem to rozumiem ale jak ma dostać moje dziecko w tyłek to dostanie i co za to mają mi niby dziecko zabrać?! Nie pozwole aby moje dziecko było rozkapruszone i rozpieszczone.Wychowuje dziecko jak mi się podoba i komu co do tego.
~Urszula 7-01-2011 23:49
Pan Mec Jarosław Polanowski bardzo mi pomógł w zakresie prawa,jest wspaniałym fachowcem. Inni powinni się uczyć od Pana Polanowskiego jak najwięcej. Jestem bardzo wdzięczna i bedę do końca życia. Chciałabym kiedyś móc uczestniczyć w takim szkoleniu, to prawdziwy zaszczyt byłby dla mnie, ale nie pracuję w/w instytucjach. Pozdrawiam serdecznie Urszula
~pati 12-01-2011 22:25
Pan Jarosław Polanowski zawsze pomagał i cały czas pomaga osobom, które doświadczyły przemocy w rodzinie, książka tego Pana jest rówież bardzo cenna - polecam.Z głębokim szacunkiem dla Pana.Dziękuję za okazaną pomoc.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group