Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1041
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: O mieście z mieszkańcami

Sobota, 19 listopada 2016, 10:40
Autor: red
Świebodzice: O mieście z mieszkańcami
Fot. UM Świebodzice
Pierwsze spotkanie półmetkowe za nami. Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz wraz z bardzo liczną reprezentacją radnych Rady Miejskiej w Świebodzicach oraz przy udziale dyrektorów i prezesów miejskich instytucji i spółek, spotkali się z mieszkańcami Świebodzic w Miejskim Domu Kultury.

W spotkaniu udział wzięli: Zastępca Burmistrza Krystian Wołoszyn, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jan Klepiec, radni: Jacek Żygłowicz, Piotr Krzyśpiak, Marek Jakubina, Marek Gąsior, Jerzy Kirklo, Zbigniew Opaliński, Dariusz Błaszczyk, Jarosław Dąbrowski, Sławomir Łukawski i Tomasz Czekaj.

Na spotkanie przybyło około 70 osób, by poruszyć swoje problemy, wyrazić opinie na temat tego, co dzieje się w mieście, a przede wszystkim zadać pytanie w konkretnej sprawie.

Zanim rozpoczęła się ta właściwa część spotkania, burmistrz Bogdan Kożuchowicz poinformował o sytuacji finansowej miasta oraz przygotowaniach do aplikowania o unijne fundusze.
- Proszę państwa, sytuacja finansowa gminy jest bardzo dobra, dlatego chciałbym powiedzieć, że nasza gmina będzie ubiegać się o unijne wsparcie na wszystkie zaplanowane projekty i działania, zarówno w zakresie rewitalizacji, jak i termomodernizacji, niskiej emisji, fotowoltaiki, a także szeregu działań z zakresu kultury i opieki społecznej – podkreślał Bogdan Kożuchowicz. – Perspektywa unijna 2014-2020 trwa już tak naprawdę trzy lata, ale dopiero w przyszłym roku, w 2017, te środki dopiero zostaną uruchomione. I my jesteśmy przygotowani, by po nie sięgać. Czeka nas bardzo wiele inwestycji.

W głównej części spotkania mieszkańcy zadawali pytania, o bardzo zróżnicowanej tematyce. Od bardzo indywidualnych spraw (typu uporządkowanie podwórka, ustawienie znaku zakazu postoju, ogrodzenie placu zabaw), po problemy dotyczące całej społeczności – np. stawki za wodę i ścieki. Tu burmistrz uspokoił mieszkańców, że opłaty nie ulegną zmianom od 1 stycznia 2017 r.

Jeden z mieszkańców domagał się uspokojenia ruchu na ul. Piłsudskiego – niestety, jest to droga krajowa, a nie gminna, w dodatku bardzo ruchliwa, bo tranzytowa.

Na sali obecna była liczna reprezentacja Stowarzyszenia Senior=Aktywny Obywatel. Panie z tej organizacji dziękowały za duże otwarcie się władz samorządowych na potrzeby i współpracę ze środowiskami osób starszych. Padły też propozycje.
- Prosimy o bardziej czytelne rozkłady jazdy, osoby bez okularów mają problem z odczytaniem tekstu – mówiła jedna z pań. W odpowiedzi radny Piotr Krzyśpiak poinformował, że Młodzieżowa Rada Miejska wkrótce zamierza wymienić wszystkie rozkłady na przystankach na bardziej czytelne i trwałe. Proszono także o ławeczki na ul. Browarowej i Zwycięstwa dla osób wracających z cmentarza czy targu, by mogły na chwilę przysiąść i odpocząć. Ta sprawa zostanie zrealizowana już niebawem. Rozmawiano także o problemach z parkowaniem w centrum miasta, mieszkaniach komunalnych, wsparciu dla młodych. Mieszkańcy zgłaszali m. in. kłopoty z rejestracją do miejskiej przychodni (jak wyjaśniał dyrektor Adrian Szewczyk, nastąpiła sytuacja losowa i aż dwóch lekarzy podstawowej opieki jest nieobecnych), uszkodzony chodnik pomiędzy ul. Łączną i Piaskową i inne.

Wszystkie zgłoszone problemy zostały skrupulatnie zanotowane, niektóre są już w toku realizacji, inne zostaną zweryfikowane i – w miarę możliwości - jak najszybciej przeprowadzone.

Kolejne spotkanie, tym razem z mieszkańcami Osiedla Piastowskiego, odbędzie się dziś, w czwartek, 17 listopada, o godz. 18:00 w Publicznym Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Mieszka Starego 4.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group