Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 604
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: O współpracy partnerskiej

Niedziela, 9 maja 2021, 13:12
Autor: red
Gmina Świdnica: O współpracy partnerskiej
Fot. Gmina Świdnica
Trzeci dzień konferencji "Ratusz spotyka się w Rathaus", to wzajemna dyskusja jak samorząd lokalny może wspierać szkolną wymianę młodzieży? Jakie pozyskać dofinansowanie? Na jakie projekty? Jak składać wniosek? Był też czas na prezentację i wymianę dobrych praktyk.

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów na wzajemne spotkania po obu stronach granicy. Z pomocą przychodzi Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM), międzynarodowa organizacja, która umożliwia spotkania i współpracę młodych Polaków i Niemców, również w formule online i hybrydowej.

Każda z grup szkolnych może realizować taką wymianę w wybranym miejscu – czy to z domu, szkoły, placówki kształceniowej czy nawet z boiska – i łączyć się ze sobą w ustalonym czasie. Nowym rozwiązaniem jest fakt, że partnerstwa mogą powierzyć stronę merytoryczną i techniczną spotkania online lub hybrydowego doświadczonym trenerom. Ponadto możliwy jest zakup drobnego sprzętu technicznego do realizacji takiego projektu w formule online.

Z pewnością jest to jedno z rozwiązań, które będziemy starali się niebawem wdrożyć w naszej wzajemnej współpracy, pomiędzy Szkołą Podstawową w Pszennie i Szkołą A. Delpa w Lampertheim. Od ponad roku nasza młodzież czeka na realizację zaplanowanego już spotkania w Lampertheim, ale w dalszym ciągu nie może się ono odbyć z uwagi na liczne ograniczenia w zakresie COVID-19. 17 czerwca 1991 r. obchodzić będziemy 30. rocznicę „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. To doskonała okazja aby pomimo odległości w naszych szkołach i miastach partnerskich przygotować materiały informacyjne, które zostaną zaprezentowane podczas wydarzenia pt. „Dzieci Pojednania” – mówią zgodnie koordynatorzy akcji w gminie Świdnica Janusz Waligóra i Dorota Sierzputowska i mieście Lampertheim Dirk Eichenauer i Petra Popp.

Zaproszenie do udziału w rozmowach na platformie ZOOM w spotkaniu „Dzieci Pojednania” przyjęło dwoje znamienitych gości: Elisabeth Seidler (córka Manfreda Seidlera, rzecznika Komisji Polskiej Kręgu z Bensbergu) i Wojciech Mazowiecki (syn Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego demokratycznego premiera Polski po 1945 roku). Wydarzenie, którego organizatorem jest m.in. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego będzie dostępne online 9 czerwca 2021 r.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group