Środa, 28 lutego
Imieniny: Lecha, Romana
Czytających: 1202
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Obchodzili Dzień Sapera

Piątek, 14 kwietnia 2023, 17:13
Autor: red
Świdnica: Obchodzili Dzień Sapera
Fot. Gmina Świdnica
Samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanckich, harcerze, młodzież III LO w Świdnicy oddali hołd tym, którzy pracowali w 21. Batalionie Saperów i wszystkim tym, którzy w czasie wojny i w okresie powojennym dbali o bezpieczeństwo ludności cywilnej.

Dzień Sapera obchodzony jest od 1946 roku, a święto zostało ustanowione na cześć sforsowania Odry i Nysy Łużyckiej. Podczas uroczystości władze gminy Świdnica reprezentowała sekretarz gminy Jadwiga Generowicz wraz z kierownikiem działu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Zygmuntem Balantem.

Pod pomnikiem po raz kolejny przypomniano zaangażowanie i udział saperów w zakończenie II wojny światowej. Świdnica ma szczególne powody, aby pamiętać o tej formacji wojskowej. 21. Batalion Saperów wrocławskich, pułk obrony terytorialnej, 59 batalion remontowo - budowlany mieścił się w budynkach przy obecnej ul. Saperów. 21 batalion forsował Nysę Łużycką, zbudował 14 mostów, usunął 182 tysiące min i 450 tysięcy sztuk amunicji. Pomnik postawiony został ku czci saperów, nie tylko jako oznaka pamięci, ale przede wszystkim dowód wdzięczności za ich wkład w walkach podczas II wojny światowej oraz misjach stabilizacyjnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group