Wtorek, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 1492
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Opaski dla seniorów

Wtorek, 7 maja 2024, 9:15
Autor: red
Świdnica: Opaski dla seniorów
Fot. UM Świdnica
Od 2022 roku na terenie Świdnicy realizowany jest program „Korpus Wsparcia Seniorów”. Służy on poprawie bezpieczeństwa oraz zwiększeniu możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania przez osoby starsze. Jest to możliwe dzięki zapewnieniu dostępu do tzw. „opieki na odległość”. To nowoczesna forma sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, które czasowo lub na stałe wymagają pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

Świdniczanie zainteresowani i wymagający tej formy wsparcia otrzymują opaskę bezpieczeństwa, która jest połączona z usługą operatora pomocy. Opaska pod względem funkcjonalności oraz dopasowania dla osób w wieku 60 lat i więcej jest bardzo prosta w obsłudze – posiada tylko jeden przycisk tj. guzik alarmowy.

W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika zapewnia połączenie się ze stale gotowym do interwencji ratownikiem medycznym, opiekunem medycznym lub pielęgniarką. W zależności od sytuacji zapewniają oni wsparcie emocjonalne przez telefon lub poproszą o interwencję kogoś z najbliższego otoczenia seniora (rodzinę, sąsiadów, opiekunów) lub wezwą służby ratunkowe.

- Około 60 mieszkańców Świdnicy korzysta już z „opieki na odległość”, a programem możemy objąć do 100 osób. Zapraszamy więc seniorów w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia do wzięcia udziału w programie – mówi Violetta Kalin, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

Opaska bezpieczeństwa jest udostępniana nieodpłatnie i wyposażona w następujące funkcje:

przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
detektor upadku,
czujnik zdjęcia opaski,
lokalizator GPS,
funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
Program „Korpus Wsparcia Seniorów 2024” będzie realizowany do 31 grudnia br.

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy (ul. Franciszkańska 7, pokój nr 11, nr tel. 74/852 13 27, wew. 75).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group