Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 1377
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Opoczka: Opoczka ma świetlicę

Poniedziałek, 4 kwietnia 2022, 9:04
Aktualizacja: 12:06
Autor: red
Opoczka: Opoczka ma świetlicę
Fot. Gmina Świdnica
– Jest mi niezmiernie miło, że dzisiaj oficjalnie możemy przekazać na państwa ręce ten piękny, wielofunkcyjny obiekt. Świetlica będzie miejscem kultury i sportu. W obiekcie zastosowano najnowsze technologie, dzięki czemu będzie tani w eksploatacji. Uważam, że jest to najnowocześniejszy budynek w naszej gminie. Gratuluję mieszkańcom Opoczki. Jesteśmy bardzo dumni z takiej świetlicy. Jest to również jeden z najszybciej wybudowanych obiektów w gminie, zaczęliśmy w styczniu, a skończyliśmy w grudniu – mówiła podczas uroczystego otwarcia wójt gminy Świdnica, Teresa Mazurek.

1 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie demonstracyjnego budynku wielofunkcyjnego o podwyższonych parametrach charakterystyki energetycznej, połączone z zabawą dla dzieci. Ten nowoczesny obiekt łączy w sobie świetlicę wraz z szatnią oraz pełnym zapleczem kuchennym i sanitarnym. To kolejna inwestycja dedykowana mieszkańcom gminy Świdnica, będąca miejscem odpoczynku i rekreacji oraz zapewniająca zaplecze szatniowo-sanitarne na potrzeby istniejącego boiska piłkarskiego.

- Obiekt w Opoczce o podwyższonych parametrach technicznych i energetycznych mogliśmy wybudować korzystając z tego, że w roku 2018 specyfikacja dla tego typu obiektów była czymś nowym. Dzisiaj każdy budowany obiekt powinien być podobny do świetlicy w Opoczce. Mam też nadzieję, że już niebawem będziecie mogli obserwować energetyczne życie tego budynku np. poprzez aplikację, która będzie niebawem udostępniona, a dzięki zaawansowanym technologiom można obserwować ile energii zostało wytworzone na obiekcie, ile obiekt energii skonsumował. Niech ta świetlica będzie przykładem dla wszystkich, że warto dbać o środowisko i za tę technologię na prawdę warto zapłacić. Przyłączam się do ogromnych gratulacji - podkreślał zastępca wójta gminy Świdnicy, Bartłomiej Strózik.

Inwestycję za ponad 2,8 mln zł. zrealizowano z dofinansowaniem ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Osi priorytetowej nr 3 „Gospodarka niskoemisyjna”, Działanie nr 3.3 „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym”, Poddziałanie nr 3.3.4 „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym – ZIT AW”.

Co wyróżnia ten budynek od innych?

Głównym celem realizacji projektu było zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej gminy Świdnica, a tym samym:

ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i redukcję emisji gazów cieplarnianych;
ograniczenie kosztów eksploatacji budynków użyteczności publicznej w gminie;
podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców.

W obiekcie ciepła woda do celów użytkowych i ogrzewania podgrzewana jest dzięki powietrznej i gruntowej pompie ciepła. Nawiew powietrza do budynku realizowany jest przez gruntowy wymiennik ciepła, który w zależności od pory roku wstępnie podgrzewa lub chłodzi powietrze dostarczane do central wentylacyjnych wyposażonych w rekuperatory. Zastosowano wykorzystanie wody deszczowej do spłukiwania toalet. Energia elektryczna do zasilania urządzeń wytwarzana jest przez zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne. Nad całością zastosowanych rozwiązań czuwa BMS, czyli system zarządzania budynkiem, który kontroluje parametry pracy poszczególnych urządzeń, informuje
o problemach i awariach.

Zastosowanie szeregu nowoczesnych rozwiązań technologicznych z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii przyczyni się do osiągnięcia celu ekonomicznego (zmniejszenie zużycia energii i generowane oszczędności w eksploatacji) i ekologicznego w postaci redukcji emisji gazów cieplarnianych, w tym mniejszej emisji dwutlenku węgla (CO2) i szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5.

Nowy obiekt użyteczności publicznej został wykonany jako DEMONSTRACYJNY, co pozwoli wszystkim zainteresowanym (mieszkańcom, przedsiębiorcom, samorządowcom) zapoznać się z zastosowanymi rozwiązaniami w zakresie odnawialnych źródeł energii, zarządzania energią i wykorzystaną technologią budownictwa pasywnego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group